Ile kosztuje holowanie samochodu?

Jest wiele sytuacji, w których samochód może wymagać holowania. Najbezpieczniejszą formą holowania pojazdu jest skorzystanie z pomocy drogowej i transportu samochodu na lawecie. Ile kosztuje holowanie auta za pomocą lawety? Kiedy warto skorzystać z lawety? Jak najszybciej znaleźć najtańszą lawetę, korzystając np. ze smartfonu? Odpowiedź w naszym tekście.

Holowanie pojazdu za pomocą lawety to najbezpieczniejszy sposób transportu samochodu, który uległ awarii, albo uczestniczył w kolizji lub wypadku. Nowoczesna laweta jest w stanie przewieźć nie tylko samochód, ale także kierowcę i pasażerów. Lawetami najczęściej dysponują firmy, które świadczą usługi pomocy drogowej.

Holować auto może też inny kierowca jeśli dysponuje w miarę mocnym samochodem i linką holowniczą, która musi być odpowiednio oznaczona. Usługi holowania są często świadczone także przez taksówkarzy w miastach.

Uwaga! Nie każdy samochód można holować za pomocą linki holowniczej. O tym, jakich aut nie można holować, piszemy w dalszej części naszego tekstu.

Jeśli doszło do awarii lub uszkodzenia auta na autostradzie albo drodze ekspresowej – po samochód także musi przyjechać laweta. Nie wolno holować pojazdów na autostradzie.

Ile kosztuje holowanie samochodu?

Ceny są bardzo zróżnicowane. Dlatego w razie awarii albo wypadku nie warto panikować. Trzeba znaleźć najbardziej korzystną ofertę (dalej pokazujemy, jak to zrobić).

Ile kosztuje holowanie samochodu za pomocą lawety?

Opłata składa się z dwóch części. Pierwsza naliczana jest za samo wezwanie i wynosi ona zazwyczaj 100 zł. Kolejna opłata naliczana jest już za kilometr. Obecnie średnia cena w naszym kraju wynosi od 2 do 4 złotych za kilometrów. W przypadku bardzo dalekich tras z pewnością można negocjować cenę.

Podane przez nas ceny są uśrednione. Można znaleźć oferty tańsze. Jest też wiele ofert w bardzo wysokich cenach. Różnice za przejazd tą samą trasą mogą wynieść nawet kilkaset złotych. Dlatego warto szukać ofert atrakcyjnych finansowo.

Ile kosztuje holowanie samochodu za pomocą wynajętej taksówki?

Standardowo jest to opłata wstępna za rozpoczęcie usługi (standardowo 30 zł) i dodatkowa opłata, naliczana za każdy kilometr. W przypadku holowania, taksówkarze uruchamiają tzw. 3 taryfę, gdzie koszt przejechania kilometra wynosi średnio 5 – 6 zł.

Jak szybko znaleźć ofertę holowania w okolicy za pomocą lawety?

Pomocy drogowej, która oferuje usługi holowania, najłatwiej szukać w Internecie. Zamiast korzystać ze standardowej wyszukiwarki Google, można zrobić to prościej.

Wystarczy odwiedzić stronę https://pomocdrogowa.info

Następnie należy wybrać usługę, jakiej poszukujemy. Czy jest to np. całodobowe holowanie, pomoc drogowa, holowanie za pomocą lawety itd.

Pozostaje już tylko wpisać miejscowość, w której znajduje się nasz pojazd…

…albo autostradę, na której doszło do awarii albo zdarzenia drogowego.

Po chwili otrzymujemy listę firm, świadczących usługi w naszym rejonie. Do każdej z nich mamy kontakt w formie telefonicznej. Uzyskujemy także od razu dostęp do całej listy usług i do tego, jakie auta mogą być holowane.

Jakich samochodów nie wolno holować?

Zanim wybierzemy firmę do pomocy, musimy pamiętać o tym, że niektórych pojazdów nie można holować za pomocą linki. Można je jedynie transportować na lawecie.

Są to:

Samochody z automatycznymi skrzyniami biegów;

Samochody z napędem elektrycznym i hybrydowym;

Auta z zawieszeniem pneumatycznym albo hydropneumatycznym.

Laweta to jedyne rozwiązanie także dla tych pojazdów, w których doszło do uszkodzenia zawieszenia, układu hamulcowego, układu kierowniczego, wycieków itd.

Samochody, które uczestniczyły w wypadku lub kolizji również najlepiej transportować na lawecie. Dlaczego? Nawet, jeśli wydaje się, że uszkodzenia są powierzchowne, mogą być one o wiele bardziej poważne. Holowanie za pomocą linki doprowadzi do nowych uszkodzeń, przez co naprawa będzie bardziej kosztowna.

Artykuł powstał we współpracy z wrocławską pomocą drogową

...

...