Czym jest numer VIN i jaką on spełnia rolę?

Artykuły
vin

VIN to skrót od nazwy „Vehicle Identification Number”. Jest to specjalny numer identyfikacyjny pojazdu, który jest unikalny dla każdego samochodu. Numer VIN posiadają wszystkie pojazdy poruszające się po drogach (samochody, motocykle, ciężarówki, autobusy, itp.). Jest to bardzo ważne źródło informacji dotyczących danego pojazdu.

Sprawy związane z numerem VIN reguluje norma ISO 3779, więc wygląda on tak samo w praktycznie każdym aucie niezależnie od jego marki, czy też roku produkcji (z wyjątkiem pojazdów produkowanych przed 1981 roku, gdy nie istniała jeszcze jednolita norma). Aktualnie każdy samochód musi posiadać numer VIN zgodny z wymaganiami. Dzięki temu możliwe jest legalne użytkowanie, sprzedaż oraz złomowanie danego samochodu.

Gdzie znajduje się numer VIN pojazdu?

W większości przypadków numer VIN jest umieszczany w dolnym sektorze szyby przedniej od strony kierowcy. Niektórzy producenci umieszczają numer VIN przy zawiasach drzwi przednich, przy siedzeniu przednim pasażera czy też przy czołowej przegrodzie. Oprócz tego numer VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym samochodu w polu „E”.

Prawidłowe odczytywanie numeru VIN

Każdy numer VIN posiada trzy części. Pierwsza z nich obejmuje 3 znaki (WMI), które stanowią oznaczenie producenta auta oraz informację o kraju pochodzenia. Kolejna część obejmuje 6 znaków (VDS) i są to informacje o rodzaju samochodu zakodowane zgodnie ze standardami danego producenta. Są to dane techniczne, charakterystyka modelu, itp. 9 znak jest symbolem kontrolnym umożliwiającym sprawdzenie czy numer VIN nie został zmieniony w sposób nielegalny. Ostatnia część obejmuje 8 znaków (VIS), które są numerem seryjnym unikalnym dla danego auta. Dzięki temu numerowi można dowiedzieć się o fabryce, z której wyjechał samochód, wersji silnika czy też rodzaju napędu.

Rozszyfrowanie numeru VIN jest łatwe, ponieważ wystarczy do tego Internet. W sieci dostępnych jest wiele serwisów oferujących dekodowanie tego numeru, a oficjalne narzędzie tego typu dostępne jest na stronie historiapojazdu.gov.pl.

 

Dlaczego należy sprawdzać numer VIN?

Podstawową sytuacją, w której sprawdzany jest numer VIN jest kupno używanego pojazdu. Często zdarza się, że właściciel nie posiada kompletnych informacji, a dzięki numerowi VIN można mieć pewność, że auto nie jest kradzione, można też zyskać informacje na temat wypadków, akcji serwisowych i innych ważnych zdarzeń z historii pojazdu, dostępny jest też ostatni zarejestrowany przebieg oraz poziom wyposażenia fabrycznego. Są to więc informacje, dzięki którym można łatwiej podjąć decyzję o tym czy dane auto warto kupić czy lepiej szukać innego. Numer VIN często jest potrzebny przy zakupie części samochodowych, ponieważ pozwoli upewnić się, że dany komponent pasuje do zaleceń producenta auta. Numer jest też sprawdzany podczas badania technicznego. Diagnosta sprawdza jego zgodność ze stanem faktycznym oraz uzupełnia niezbędne informacje.