samochód elektryczny

Samochody elektryczne – kiedy staną się standardem?

Tesla jest marką, która wręcz utożsamiana jest z samochodami elektrycznymi. Amerykański rynek jest zachwycony tymi ekologicznymi i bardzo ekonomicznymi samochodami, które jednocześnie okazują się być prawdziwą ikoną luksusu.

Jednak w Polsce są one raczej poza zasięgiem naszych finansowych możliwości, ale czy tylko?
Infrastruktura dopasowana do elektrycznych samochodów

Niestety trzeba stwierdzić, że Polska jest po prostu nieprzygotowana do tego, by po drogach jeździły elektryczne samochody. Brak punktów ładowania samochodów niestety są największą przeszkodą. Ponieważ jak wiadomo naładowana bateria pozwala na podróżowanie bardzo tanie, ale jednocześnie o ograniczonym zasięgu. W takim razie dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany, to właściwie zainteresowanie elektrycznymi samochodami wciąż będzie w Polsce na znikomym poziomie.

W całej Polsce pojawiają się pojedyncze punkty ładowania samochodów elektrycznych. Wśród nich wymienia się między innymi autoryzowanego dealera Nissana w Krakowie lub w Warszawie. Ciekawe informacje można znaleźć między innymi w tym miejscu http://www.ecomoto.info/punkty/nowe.html. Na mapce zostały wyszczególnione wszystkie gniazdka, do których można podłączyć elektryczne auto. Patrząc na mapę wydaje się, że nie jest tak źle i w każdym województwie mamy do czynienia z kilkoma lub nawet kilkunastoma możliwościami. Tylko dopiero po spojrzeniu na legendę zaczynamy orientować się, że większość gniazdek znajduje się na… terenie prywatnej posesji.

Nie tylko Tesla

Chociaż Tesla cieszy się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych, jak i również na Zachodzie Europy, to jednak nie powinniśmy zapominać również o tym, iż w Polsce dostępne są nieco tańsze modele samochodów elektrycznych, które w naszym kraju mają zdecydowanie większe szanse na zbyt.

Do takich modeli na pewno zalicza się BMW i3. Jest to wyjątkowy model, którego napędem jest wyłącznie silnik elektryczny. Czas ładowania wynosi zaledwie 6 godzin. Jednak nie ma tutaj dogodnych rozwiązań bez pewnych poświęceń. Mianowicie taki krótki okres ładownia jest możliwy dopiero po zainstalowaniu modułu ściennego Wallbox Pure. Oczywiście to wiąże się z kolejnym wydatkiem. Czy w takim razie ten model samochodu nadaje się na pokonywanie długich tras? Niestety nie. W pełni naładowany samochód pokona trasę o długości 160 kilometrów. Następnie wymaga ponownego ładowania. Oczywiście, jeżeli zależy nam na czasie, to musimy podpiąć się do wcześniej wspomnianego modułu ściennego.

Bardzo ciekawą propozycją na pewno jest Renaut Zoe. Tutaj ładowanie akumulatora jest zdecydowanie dłuższe i to nawet po zainstalowaniu specjalnego terminala na terenie swojej posesji. W takim razie samochód przez okres 10 godzin nie nadaje się do użytku. Jeżeli zależy nam na skróceniu tego czasu, wtedy możemy zainstalować Wallbox, który pozwala na naładowanie auta w ciągu 4 godzin. W pełni naładowany akumulator pozwala na pokonanie trasy o długości od 100 do 150 kilometrów.

Jeszcze jedną propozycją są również samochody elektryczne marki Nissan, a dokładnie do nich zalicza się model Nissan e-NV200. Na pewno w pierwszej kolejności będzie nas interesować to, jak długo będzie ładowała się bateria do pełna. Okazuje się, że w tym celu potrzeba aż 12 godzin. Wydaje się to strasznie długo i niewygodnie? Producent rzeczywiście daje możliwość skrócenia tego czasu do okresu zaledwie 30 minut. Zatem to już wygląda stanowczo lepiej. Na pewno interesujący jest tutaj zasięg, który może wynieść nawet do 170 kilometrów, na całkowicie naładowanej baterii. Jednak nie jest to zbyt szybki model. By rozpędzić się do 100 kilometrów na godzinę, ten model Nisssana potrzebuje aż 14 sekund. Zatem dla lubiących wcisnąć gaz do dechy ten samochód raczej nie będzie zbyt dobrym wyborem.

Gdzie kupować samochody elektryczne?

Zastanawiasz się w jakim miejscu możesz kupić auto zasilane na energię elektryczną? Pod tym względem nie ma żadnych wątpliwości. Na pewno takich modeli samochodów należy szukać w autoryzowanych salonach. Jeżeli jednak poszukujesz nieco tańszych opcji, warto sięgnąć do ogłoszeń znajdującej się w internetowej giełdzie motoryzacyjnej. Takim miejscem będzie między innymi Samochody.io. W tym miejscu możemy z powodzeniem posłużyć się bardzo wygodną wyszukiwarką. Ponieważ wystarczy wybrać rodzaj paliwa, jaki nas interesuje. W ten sposób unikamy wszystkich modeli samochodów, które są zasilane w inny sposób, niż napęd elektryczny. Dzięki ogłoszeniom zawartym na stronie internetowej możemy również sobie zrobić swego rodzaju rozeznanie, czy takie samochody elektryczne są droższe od tych bardziej popularnych, czyli posiadających silnik benzynowy, czy też Diesel.

...

...