Pęknięcie szyby – wymiana czy naprawa?

Szyby samochodowe, a w szczególności szyba przednia, to bardzo istotne elementy wyposażenia samochodu, które odpowiadają za zachowanie odpowiedniego poziomu widoczności, co z kolei przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa jazdy. Różne zarysowania oraz pęknięcia mogą znacznie ograniczyć widoczność.

Bardzo często po uderzeniu małego kamyczka w szybę samochodową można obserwować efekt jak po uderzeniu pocisku. Czy taka wada zawsze wymaga wymiany przedniej szyby? Okazuje się, że niekoniecznie, ponieważ w kraju działa bardzo wiele firm specjalizujących się w fachowych naprawach drobnych uszkodzeń. Warto zainteresować się takimi usługami przed podjęciem decyzji o kosztownej wymianie szyby.

Naprawy przy wykorzystaniu żywicy

Jeśli uszkodzenie szyby czołowej nie jest duże, wówczas można skorzystać z naprawy, która polega na wtłaczanie specjalnej masy żywicznej pod ciśnieniem, a następnie powierzchnia ta jest utwardzana przy pomocy promieni UV. Należy jednak pamiętać, że przepisy zabraniają takich napraw jeśli usterka ta wystąpiła w bezpośrednim polu widzenia kierowcy. Naprawa ta nie jest również wskazana jeśli od powstania usterki upłynęło za dużo czasu i pojawiły się zanieczyszczenia.

Zalety i wady naprawy z użyciem żywicy

Dużą zaletą opisywanej metody naprawczej jest dość szybka i trwała likwidacja uszkodzeń. Można również naprawiać szyby podgrzewane bez utraty ich właściwości grzewczych. Przeciwnicy tej metody zwracają uwagę na fakt, że wycieraczki przejeżdżające po szybie mogą rozmazywać zastosowaną masę żywiczną i na nowo popsuć szybę.

Wymiana szyb przednich

Oczywiście w przypadku dużych pęknięć i zniszczeń konieczna jest wymiana przedniej szyby. Należy pamiętać, że do każdego modelu samochodu pasuje inna szyba, dlatego należy powierzyć to zadanie fachowcom, którzy posiadają kwalifikacje i doświadczenie w tym zakresie. Metod montażu jest bardzo wiele i czas takiej pracy zajmuje od 15 minut do kilku godzin.

 

...

...