Gdzie kupować części samochodowe?

Części samochodowe
części samochodowe

Własny samochód to duża wygoda. Chcąc jednak utrzymać jak najdłużej sprawność i żywotność auta, musimy stale dbać o jego doinwestowanie. Oprócz standardowej pielęgnacji, w czasie eksploatacji pojazdu z czasem konieczne staną się naprawy i wymiany elementów – tych mniejszych, ale czasami również niestety i tych poważniejszych. W naturalny sposób pociąga to za sobą koszty. I o ile stwierdzenie, że samochód jest jeżdżącą skarbonką w przypadku właściwie eksploatowanego pojazdu jest przesadą, o tyle nie da się ukryć, iż jego utrzymanie faktycznie musi kosztować. Jak zatem oszczędzić na tym procesie?

Bez wątpienia istotny wpływ na rezultaty ma wybór miejsca, w którym zaopatrujemy się w części samochodowe. Przystępując do zakupu, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie kwestie – jedna to oczywiście cena, druga zaś to jakość wykonania poszczególnych elementów. Nie da się ukryć, że zalew kiepskiej jakości tak zwanej „chińszczyzny” dotyka również rynku motoryzacyjnego. Na półkach sklepów i hurtowni, obok rzeczywiście dobrych jakościowo produktów, znajdziemy również takie, które mogą nam posłużyć – ale tylko do wymiany doraźnej i co najwyżej przez sezon lub dwa.

Z tej też przyczyny nie ma sensu koniecznie szukać jak najtańszego rozwiązania. Nie oznacza to oczywiście, że tanie równa się słabe. Istnieją producenci, którzy oferują części w naprawdę przystępnych cenach – problemem może być jedynie namierzenie konkretnego elementu w pobliskich sklepach i hurtowniach.

Z pomocą w takiej sytuacji zawsze może przyjść nasz warsztat mechaniczny, w którym „leczymy” swój pojazd. Zakup części samochodowych bezpośrednio u mechanika to ciekawy pomysł – pod warunkiem jednak, że nasz fachowiec to osoba sprawdzona i godna zaufania.

Mechanik, zajmujący się zawodowo tą kwestią, posiada zawsze kontakt do przynajmniej kilku punktów dystrybucyjnych części. Dzięki wykorzystaniu własnych kanałów, potrafi zamówić praktycznie każdy element szybko i bezproblemowo. Mało tego – w takiej sytuacji oszczędzamy czas i powierzamy praktycznie cały proces w ręce jednej osoby. Na naszych barkach spoczywa wtedy tak naprawdę przyprowadzenie auta do warsztatu i jego odbiór. Jest to rozwiązanie wygodne i nierzadko opłacalne. Warunek jest jeden i został już wspomniany – naszym partnerem w tym przypadku musi być osoba naprawdę godna zaufania.

Na nieuczciwych mechaników niestety również możemy trafić – szczególnie jeśli wybieramy warsztat z marszu, nieznany i niepolecany przez chociażby znajomych czy kolegów z pracy. W tej sytuacji może się okazać, że gwałtownie rośnie nie tylko sam koszt naprawy, ale też mnoży się liczba części, które należało wymienić, a co za tym idzie – oczywiście również zamówić. Rzecz jasna – w mało atrakcyjnej cenie.
Podsumowując zatem, zakup części samochodowych u mechanika to być może najszybsza i najwygodniejsza metoda, ale tylko pod ściśle określonymi warunkami.

Kolejny kanał zaopatrzenia w elementy samochodu to wspomniane już sklepy czy hurtownie stacjonarne. Sporym minusem takiego rozwiązania jest ograniczony asortyment dostępny od ręki. Po ulicach jeżdżą tysiące aut, wyposażonych w kolejne tysiące elementów. Naturalnym jest fakt, że tylko niewielka ich część znaleźć może się na sklepowych półkach.
Co ważne jednak, prowadzący sklep, podobnie jak mechanik, ma możliwość zamówienia większości elementów już nawet na drugi dzień od naszej wizyty. Atutem tego rozwiązania jest fakt, że z góry znamy zaproponowaną, katalogową cenę i możemy wcześniej podjąć decyzję czy faktycznie jesteśmy zainteresowani zakupem.

Kolejnym atutem zakupu w sklepie stacjonarnym jest ewentualna możliwość negocjacji ceny. Marżę ustala w tym przypadku sprzedawca i można spróbować zasugerować mu, że interesuje nas część w nieco niższej cenie. Z doświadczenia wynika, że metoda ta może sprawdzić się zwłaszcza w przypadku niewielkich sklepów i hurtowni.

Minusy są oczywiste. To wspomniane już ograniczone możliwości, a co za tym idzie również mniejszy komfort transakcji. W przypadku sprowadzania części na zamówienie konieczne będą przynajmniej dwie wizyty w punkcie. A przecież później trzeba jeszcze dostarczyć zakupiony towar do mechanika.

Może zatem kupować w sklepach internetowych? To bardzo popularna metoda i dobrodziejstwo, które przyszło do nas wraz z rozwojem sieci. Rozwiązanie to ma wiele atutów – bez wychodzenia z domu, szybko i w cenie znanej z góry możemy zamówić właściwie każdą część do każdego samochodu. Dzięki możliwościom skorzystania z porównywarek od razu znamy ceny tego samego elementu w różnych sklepach i możemy zdecydować się na najkorzystniejszą ofertę.

Pamiętać jednak trzeba, że zakup taki obarczony jest ryzykiem. Samochody występują w naprawdę różnych wariantach i czasami nawet mechanik nie jest w stu procentach pewien czy przykładowa część, która pasuje do modelu A z silnikiem 1.6, będzie również pasowała do modelu A w wersji 2.0. Często odpowiedź daje dopiero możliwość bezpośredniego porównania. O ile w przypadku zamówienia stacjonarnego po prostu jedziemy do punktu i zwracamy konkretny element bądź go wymieniamy, o tyle w przypadku zakupów przez internet zaczynają się schody. Pozostaje nam albo zwrócić część i narazić się na dodatkowe formalności oraz utratę czasu, albo zdecydować się na zakup zupełnie nowego przedmiotu inną drogą, tego zaś wliczenie w straty z ewentualną nadzieją na odsprzedaż w przyszłości.

Nie ulega wątpliwości jednak, że o samochód dbać musimy – to w jaki sposób będziemy to robić zależy tylko i wyłącznie od nas. Pamiętajmy, że istnieją jeszcze tak zwane szroty, w których zakupić możemy części używane. Jest to wyjście polecane wyłącznie wtedy, gdy nie mamy już innej metody na znalezienie wymaganej części. Kupując w takim miejscu, nigdy nie mamy pewności co tak naprawdę wybraliśmy. Element taki równie dobrze może wymagać kolejnej wymiany już po miesiącu. Albo tygodniu. W miarę możliwości starajmy się dostarczać naszemu pojazdowi tylko odpowiedniej jakości części. Inwestycja taka przyniesie nam z całą pewnością w długofalowej perspektywie wyłącznie zyski.