Wymiana świec i przewodów zapłonowych

Porady
świeca zapłonowa

Układ zapłonowy jest jednym z najważniejszych elementów w każdym pojeździe. To on odpowiada za dostarczanie energii elektrycznej potrzebnej do wytwarzania iskry, która spala w cylindrze mieszankę benzyny i powietrza.Aby utrzymać wysoką sprawność tego układu, należy regularnie sprawdzać stan przewodów i świec zapłonowych, a w razie konieczności należy dokonać ich wymiany.

Do czego służą świece i kable zapłonowe?

Przewody wysokiego napięcia odpowiadają za dostarczanie prądu do świec wytwarzających iskrę. Jeden przewód zapewnia połączenie pomiędzy cewką, a kopułką zapłonu. Pozostałe kable łączą kopułkę z odpowiednimi cylindrami, w których znajdują się świece zapłonowe.

Świece zapłonowe są elementami, które wytwarzają iskrę zapalającą mieszankę benzyny i powietrza. Dochodzą do nich kable zapłonowe i to właśnie dzięki temu połączeniu generują one iskrę.

Objawy niesprawnych kabli lub świec

Kable i świece zapłonowe, to bardzo czułe elementy pojazdu, które dość szybko się zużywają, a dodatkowo źle wpływa na nie wilgoć, mróz itp. Objawy wadliwych kabli lub świec jest utrata mocy pojazdu, nieprawidłowa praca silnika (nie działa jeden lub kilka cylindrów) lub nawet całkowite zatrzymanie pojazdu, problemy z odpalaniem samochodu itp.

W związku z powyższym, należy często sprawdzać kable w poszukiwaniu pęknięć oraz świece. Często gromadzą się na nich różne zanieczyszczenia, które można usuwać, ale o wiele lepszym rozwiązaniem jest ich całkowita wymiana. Generalna zasada mówi, że kable zużywają się co 30-50 tysięcy kilometrów, więc można wymieniać je razem ze świecami. Oczywiście ważna jest stała kontrola i wymiana tych elementów w przypadku zauważenia śladów zużycia, uszkodzeń i innych zmian, które mogą nastąpić szybciej niż po przejechaniu 30 tysięcy kilometrów. Niektóre świece zużywają się co 20 tysięcy kilometrów, więc można wymieniać kable przy drugiej wymianie świec. Oczywiście cały czas sprawą kluczową jest regularne sprawdzanie tych elementów. Na szczęście regularna wymiana nie jest drogim przedsięwzięciem, a dzięki temu można uniknąć niemiłych niespodzianek na drodze.

świeca zapłonowa

(Iskra wytwarzana przez świecę zapłonową. Źródło: Wikipedia/Ralf Schumacher)