Jak dbać o hamulce w samochodzie? Zalety regularnego serwisowania

Porady
tarcza hamulcowa
Jak dbać o hamulce w samochodzie? Zalety regularnego serwisowania.

tarcza hamulcowa                                                                                                           foto: wikipedia/David.Monniaux

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy jest układ hamulcowy. Warto regularnie serwisować hamulce w pojeździe, ponieważ dzięki temu można uniknąć poważnych konsekwencji. Poniżej można znaleźć informacje na temat wymian i napraw związanych z układem hamulcowym.

Wielu kierowców nie zwraca większej uwagi na układ hamulcowy w swoim pojeździe. Hamulec powoli się zużywa, a użytkownik pojazdu stopniowo przyzwyczaja się do tego. Takie zachowanie może doprowadzić do wypadku, np. w przypadku pojawienia się konieczności gwałtownego hamowania.

W związku z powyższym, należy regularnie serwisować różne elementy układu hamulcowego. Dzięki temu hamulce w pojeździe będą działały niezawodnie przez cały czas użytkowania.

Kiedy dokonywać przeglądów?

Hamulce należy sprawdzać szczegółowo co 15 tysięcy kilometrów. Warto jednak sprawdzać układ hamulcowy przed zimą, a także na wiosnę (np. w czasie wymiany opon na letnie i zimowe). Konieczne jest sprawdzenie stanu klocków, szczęk, tarcz, a także płynu hamulcowego.

Płyn hamulcowy i jego regularne sprawdzanie.

Płyn hamulcowy odpowiada za przenoszenie siły z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Oznacza to, że element ten znacznie wpływa na sprawność układu hamulcowego i na bezpieczeństwo kierowcy.

Płyn hamulcowy jest higroskopijny. Po prostu pochłania on wilgoć, która dostaje się do układu przez odpowietrzenie. W związku z tym po pewnym czasie płyn nie spełnia swoich zadań w stu procentach i należy dokonać jego wymiany. Zaleca się wymianę płynu hamulcowego co dwa lata. Warto jednak sprawdzić temperaturę wrzenia płynu. Jeśli taka temperatura, to tylko 180 stopni Celsjusza lub mniej, to konieczna jest natychmiastowa wymiana płynu. Sprawdzenia temperatury można dokonać w praktycznie każdym warsztacie samochodowym.

Przegląd i wymiana klocków hamulcowych.

Fachowcy zalecają wymianę klocków hamulcowych jeżeli grubość ich okładziny jest mniejsza niż 3mm. Warto inwestować w porządne klocki od znanych producentów. Nie posiadają one twardych okładzin, które szybko doprowadzają do zużycia tarcz hamulcowych.

szczeka hamulcowa

Grubość okładziny, to element kluczowy decydujący o wymianie klocków hamulcowych. foto: wikipedia/Maly LOLek

Dokonując wymiany klocków i szczęk hamulcowych, należy pamiętać o konieczności ich wymiany na obu kołach tej samej osi. Dzięki temu można uniknąć nierównomiernego zużycia tych elementów.

Sprawdzanie stanu tarcz hamulcowych i ich wymiana.

Bardzo ważną czynnością jest sprawdzenie grubości tarcz hamulcowych. Nie jest to prosta czynność, więc warto udać się z tym do mechanika. Sprawdzi on nie tylko grubość, ale również tak zwane „bicie”. Mechanik sprawdzi poziom przylegania tarcz do piast kół. Jeżeli poziom „bicia” będzie większy niż 0,05-0,1mm, to należy dokonać natychmiastowej wymiany. Warto inwestować w tarcze wysokiej jakości, które są trwałe i zapewnią długą sprawność układu hamulcowego.

Hamulec ręczny – jak o niego dbać?

Bardzo ważnym elementem układu hamulcowego jest hamulec zasadniczy zwany ręcznym (w niektórych autach np. w Mercedesach jest on uruchamiany nogą). Zapobiega on stoczeniu się pojazdu ze wzniesienia podczas postoju. Hamulca takiego należy używać często, ponieważ dzięki temu jego elementy będą się poruszać. Zapobiegnie to ich rdzewieniu oraz blokowaniu.

hamulec ręczny

Częste używanie hamulca ręcznego ma pozytywny wpływ na jego żywotność. foto: wikipedia/SieBot

Oczywiście warto regularnie sprawdzać stan linki i innych elementów hamulca zasadniczego. Regularne smarowanie pomoże uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, takich jak zamarznięcie w porze zimowej, dlatego warto dokonać konserwacji późną jesienią.

Pomoc fachowców.

Jak widać, istnieje wiele elementów układu hamulcowego, które należy sprawdzać i o które należy dbać. Warto więc odwiedzać sprawdzone warsztaty samochodowe oraz stacje diagnostyczne, w których można dokładnie zbadać sprawność hamulców, czyli elementów odpowiadających za bezpieczeństwo nasze i naszego pojazdu.