Podstawowe zasady eco-drivingu. Jak jeździć, aby zaoszczędzić paliwo ?

Porady
ekonomiczna jazda

Posiadanie własnego samochodu, to duża wygoda, ale niestety taki komfort wiąże się z wydatkami. Sporym wydatkiem jest paliwo, którego ceny stale rosną. Okazuje się jednak, że istnieją specjalne zasady ekonomicznej jazdy. Stosowanie się do nich pozwala zmniejszyć poziom spalanego paliwa. Poniżej można znaleźć kilka porad umożliwiających wypracowanie oszczędności nawet na poziomie 25%.

Eco-driving, to styl jazdy wymyślony w krajach skandynawskich. Jest to zbiór kilku podstawowych zasad, dzięki którym można znacznie zmniejszyć poziom spalanego paliwa. W Polsce w dobie rosnących cen paliw, styl ten zyskuje coraz większą popularność. Warto więc zainteresować się zasadami ekonomicznej jazdy i wprowadzić je w życie.

Unikaj gwałtownego przyspieszania oraz hamowania.

W eco-drivingu bardzo ważna jest płynna jazda. Oznacza to unikanie gwałtownego hamowania oraz przyspieszania. Przykładem może być jazda po mieście od świateł do świateł. O wiele lepiej jest przejechać tą trasę płynnie z przewidywaniem świateł, które pojawią się na sygnalizatorze. Jeśli z daleka widoczne jest czerwone światło, to nie należy przyspieszać. Należy starać się jeździć tak, aby unikać zatrzymywania się, ponieważ auto spala najwięcej paliwa podczas ruszania z miejsca.

Jeśli jednak zajdzie konieczność zatrzymania się, to należy ruszać dynamicznie. Oznacza to wciśnięcie pedału gazu na poziomie ¾ do obrotów na poziomie 2-2,5 tys./min. Następnie należy zmienić bieg na wyższy. Dzięki temu samochód będzie przez krótki czas jechał na niskich biegach, gdy spalanie jest największe.

Należy pamiętać, że eco-driving nie oznacza konieczności wolnej jazdy. Szybka jazda jest wręcz wskazana (oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku). Ważne jest unikanie przeciążeń silnika.

ekonomiczna jazda

Ekonomiczna jazda wcale nie oznacza unikania wysokich prędkości (źródło: 4 Free Photos).

Regularne przeglądy.

Bardzo ważną czynnością jest regularne sprawdzanie stanu technicznego auta. Istotne jest ciśnienie powietrza w oponach, stan układu hamulcowego oraz wiele innych elementów. Jeżeli są one sprawne i mają prawidłowe parametry, to auto spali mniej paliwa.

Unikanie zbędnych bagaży.

Każdy, komu zależy na niskim poziomie spalania paliwa, powinien przewozić w swoim bagażniku jak najmniej niepotrzebnych bagaży. Wielu kierowców lubi wozić w aucie różne rzeczy. Usunięcie zbędnych bagaży znacznie zmniejszy poziom spalanego paliwa. Każde 10 kilogramów nadbagażu, to zwiększone spalanie o 0,1l/100km.

ekonomiczna jazda

Należy unikać wożenia zbędnych ciężarów w bagażniku (źródło: wikipedia)

Wielu kierowców jeździ z niepotrzebnym boksem dachowym. Przyczyną jest zwykłe lenistwo. Ludziom po prostu nie chce się ściągać takich bagażników po wakacjach i jeżdżą z nimi na dachu. Boks dachowy znacznie zwiększa poziom spalania. Jest to nie tylko dodatkowy ciężar, ale również element pogarszający aerodynamikę auta.

Oszczędne hamowanie.

Kolejną istotną zasadą jest jak najczęstsze hamowanie silnikiem. Należy unikać dojeżdżania do skrzyżowań na biegu jałowym, ponieważ wówczas auto spala pewne ilości paliwa (warto gasić auto na postojach dłuższych niż 30 sekund, aby zmniejszyć spalanie na biegu jałowym). Hamowanie silnikiem oszczędzi nie tylko paliwo, ale również układ hamulcowy, więc warto stosować się do tej zasady.

Inne zasady eco-drivingu.

Oczywiście istnieją jeszcze inne zasady eco-drivingu, ale uzależnione są one od możliwości właściciela auta. Na przykład należy unikać wciskania pedału gazu podczas odpalania pojazdu lub rozgrzewania pojazdu na postoju (w przypadku niegarażowanych pojazdów może się to okazać konieczne). Warto również unikać jeżdżenia na krótkich dystansach, gdy silnik jest zimny i spala więcej paliwa (tego też czasami nie da się uniknąć).

Dzięki stosowaniu się do powyższych zasad można znacznie obniżyć poziom spalanego paliwa, a co za tym idzie, oszczędności związane z eksploatacją auta będą spore.