Felgi z włókna węglowego

Artykuły
felga

Felgi są zdecydowanie jednym z głównych elementów, które potrafią samochodowi nadać charakteru i sprawić, że będzie się wyróżniał na drogach. Rewolucją na rynku są felgi wykonane z włókna węglowego. Wykorzystanie tego materiału znacznie wpływa nie tylko na właściwości, ale również i wygląd oraz osiągi auta.

Włókno węglowe – co to takiego?

Włókno węglowe nazywane karbonem to zaawansowany technologicznie materiał o ciemnym odcieniu. Pierwsze jego zastosowania to lata 60. XX wieku, jednak wówczas była to droga technologia zarezerwowana dla lotnictwa wojskowego i pojazdów przeznaczonych do lotów kosmicznych. Zwykłe, ciężkie, metalowe elementy zastępowano lekkimi węglowymi odpowiednikami, co pozwalało osiągać większą prędkość oraz lepsze przyspieszenie.

Najczęściej występującą formą włókna węglowego jest tkanina upleciona z pojedynczych włókien. Każde z nich składa się z od 3 do 12 tysięcy nitek. Pojedyncza nitka ma grubość 1/10 włosa i zbudowana jest z setek tysięcy atomów węgla.

Z roku na rok włókno węglowe jest chętniej i powszechniej stosowane w przemyśle, a to ze względu na niezwykłe właściwości, takie jak wytrzymałość, niska waga, nietopliwość i odporność chemiczna. Wielu posiadaczy felg aluminiowych z pewnością marzy właśnie o tych karbonowych.

Trochę historii…

Karbon stał się przedmiotem zainteresowania również przemysłu motoryzacyjnego. Zaczęto go stosować do produkcji elementów nadwozia oraz felg. Jednakże nie była to prosta droga do sukcesu. Jako pierwsza, felgi karbonowe do masowej produkcji wprowadziła australijska firma Carbon Revolution i nadała im symbol CR-9. Współzałożyciel przedsiębiorstwa, inżynier Brett Gass miał na głowie nie tylko opracowanie projektu i metody produkcji, ale przede wszystkim opatentowanie całkowicie nowego procesu wytwarzania felgi. Prace trwały niemal dekadę. „Do produkcji jednej felgi potrzebnych jest kilkanaście kilometrów włókna węglowego, któremu po skomplikowanych procesach technologicznych nadaje się kształt finalny” (cyt. http://ladnefelgi.pl/). Liczne badania potwierdziły doskonałe właściwości artykułów karbonowych i ogromne korzyści wnikające z wprowadzenia nowej technologii do produkcji. Felgi z włókna węglowego CR-9 pojawiły się na rynku w 2013 roku. Jak można było się spodziewać, Carbon Revolution szybko nawiązał współpracę z producentami samochodów. Obecnie felgi CR-9 dostępne są z limitowanymi edycjami Porsche, Lamborghini, Audi A8, BMW M3 oraz McLaren MP4-12C.

Rewolucyjne felgi

Felgi z włókna węglowego są pod każdym względem rewolucyjne. Materiał ten daje im nowe, lepsze właściwości. Obręcze karbonowe ważą nawet o 40-50% mniej niż ich aluminiowe odpowiedniki. Bez obniżenia wytrzymałości i trwałości osiągają wagę zaledwie 7 kg. Parametr ten jest niezwykle ważny, jeżeli na względzie ma się lepsze osiągi samochodu. Auto wyposażone w felgi z włókna węglowego przede wszystkim posiada większe przyspieszenie. Lepsza jest także precyzja prowadzenia i reakcja na działania kierowcy. Dodatkowo skrócona zostaje droga hamowania. Niższa waga felg sprawia, że hałas wytwarzany przez opony jest mniejszy. Badania wykazały, że zastosowanie CR-9 pozwala obniżyć zużycie paliwa o około 6%. Wartość ta może się zwiększać, jeżeli felgi te będą używane w nowoczesnych, lekkich samochodach. Mniejsze spalanie to mniejsza emisja CO2 i ten właśnie aspekt Carbon Revolution postawił sobie jego jeden z najważniejszych.

Felgi aluminiowe i chromowane są produktem ekskluzywnym. Jak zatem nazwać wyjątkowe felgi z włókna węglowego? To zdecydowanie innowacyjne obręcze, które zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale również właściwościami. Felgi karbonowe zapewniają przede wszystkim lepsze osiągi. Oczywiście cena pozostaje wciąż wysoka – komplet kosztuje ok. 15 tys. dolarów.