Indywidualne tablice rejestracyjne kosztują więcej. Ile dokładnie?

2-3 tygodnie oczekiwania i 1,100 złotych z kieszeni – tak w praktyce wyglądają indywidualne tablice rejestracyjne do samochodu. Jeśli nie wiesz, w jakim terminie i gdzie złożyć stosowny wniosek o ich wydanie, zapoznaj się ze wskazówkami naszej redakcji.


My wiemy, jak zabrać się za indywidualne tablice

Co składa się na indywidualną tablicę rejestracyjną?

  1. Oznaczenie województwa [2 znaki, litera i cyfra]

Każde województwo oznacza się literą i cyfrą (w tej kolejności). Litera oznacza województwo, na terenie którego właścicielowi nadano tablicę rejestracyjną, np. Z dla województwa zachodniopomorskiego, P dla wielkopolskiego itd. Cyfra to liczba porządkowa określająca liczbę użytkowników korzystających z tego samego oznaczenia drugiego członu.

Przykład!

Tablica: Z3 ADAM

Z3 oznacza, że pojazd został zarejestrowany w województwie zachodniopomorskim, a jego właściciel jest 1 z 3 użytkowników tablicy o rozszerzeniu: ADAM w tej części kraju.

Liczby porządkowe występują o wartościach od 0 do 9, więc w naszym przykładzie, tablicę z indywidualnym oznaczeniem „ADAM” może mieć tylko 10 właścicieli pojazdów w Zachodniopomorskiem, 10 w Wielkopolsce itd.

  1. Oznaczenie właściciela [3 do 5 znaków, litery lub litery + cyfry]

Po dwóch pierwszych znakach właściciel ma prawo wybrać od 3 do 5 dowolnych znaków (cyframi mogą być tylko 2 ostatnie znaki). Samo pojęcie dowolności jest szeroko rozumiane, bowiem urzędnicy za każdym razem sprawdzają, czy wybrane oznaczenie właściciela nie jest hasłem lub skrótem, które zawiera treści niezgodne * z polskim prawem.

* Wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 22.07.2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.

Gdzie złożyć wniosek o wydanie indywidualnych tablic?

Wniosek o wydanie indywidualnego numeru rejestracyjnego złożysz w odpowiednim dla ciebie wydziale komunikacji.

Przy sobie powinieneś mieć wniosek o rejestrację samochodu, a także komplet dokumentów:

  • dowód osobisty * *,
  • kartę pojazdu,
  • dowód rejestracyjny,
  • umowę kupna-sprzedaży,
  • ważne badanie techniczne auta,
  • stare tablice.

* * Uwaga: Przedsiębiorcy poza dowodem osobistym powinni mieć przy sobie także wypis z KRS oraz dokument potwierdzający nadanie numeru REGON (dotyczy osób prawnych) lub wypis z CEIDG (dotyczy przedsiębiorców, którzy nie mają statusu osoby prawnej, m.in. właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych).


Jaki jest dokładny koszt wydania tablic?

Właściciele samochodów osobowych muszą liczyć się z kosztem 11760 złotych: odpowiednio 1000,50 zł same tablice, 54,50 zł dowód rejestracyjny, 14,00 zł pozwolenie czasowe, 12,50 zł znaki legalizacyjne oraz naklejka ewidencyjna 19,00 zł i karta pojazdu 75,50 zł.

...

...