Jak prawidłowo dopasować kask integralny: Poradnik krok po kroku

Kask motocyklowy – zwłaszcza integralny, przeznaczony głównie do sportowej jazdy – powinien zapewniać maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa, a także jak największy komfort. Aby spełnił to zadanie, musi być odpowiednio dopasowany.

Motocyklista jeżdżący bez kasku może otrzymać mandat. Ale to niejedyny powód, żeby podczas podróży mieć kask na głowie. Przede wszystkim, zapewnia on bezpieczeństwo w razie wypadku, chroni też przed powiewami wiatru, owadami, kamykami i innymi obiektami w powietrzu. Sprawia, że jazda jest przyjemna i komfortowa, a frajda z niej płynąca – tym większa. Aby tak się stało, należy wybrać dla siebie odpowiedni kask, niezależnie od tego, czy potrzebujemy kasku integralnego, czy kasku szczękowego.

Kask integralny i szczękowy – czym się różnią?

Kask integralny przeznaczony jest przede wszystkim do dynamicznej, sportowej jazdy po torze. To najbezpieczniejszy rodzaj kasku motocyklowego, zapewnia bardzo wysoki poziom ochrony głowy oraz skuteczne wyciszenie.

Kask szczękowy – warto zapoznać się z szeroką ofertą: https://www.intermotors.pl/oferta/kaski-szczekowe-5010749~93520 – lepiej sprawdza się podczas codziennych dojazdów do pracy, szkoły lub w inne miejsca, świetnie nadaje się również do podróży turystycznych. Jest bowiem stosunkowo lekki oraz wygodny, a podnoszony wizjer sprawia, że podczas postoju nie trzeba zdejmować całego kasku, aby się napić lub zaczerpnąć świeżego powietrza.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju kasku będziemy używali, żeby spełnił on swoje zadania, musi być prawidłowo dopasowany do naszej głowy. Jest to warunek nie tylko zapewnienia wygody, lecz przede wszystkim bezpieczeństwa.

Wybór kasku – co sprawdzić?

Bezpieczeństwo oraz komfort jazdy to dwa podstawowe, najważniejsze czynniki, jakie należy brać pod uwagę przy zakupie kasku. Decydujący wpływ na nie ma chociażby materiał, z jakiego jest wykonany dany model. Skorupa musi być odporna na uderzenia i odkształcenia, a zarazem lekka – jeśli zależy nam na wszystkich tych cechach, bardzo dobrym wyborem będzie kask z włókna szklanego.

Z kolei wyściółka, czyli wewnętrzna warstwa kasku, musi być miękka oraz przyjemna w dotyku; powinna także skutecznie pochłaniać energię uderzeniową (zapewnia ona nie tylko wygodę, lecz i ochronę). Dobrym wyborem są modele wyściełane pianką EPS, o zróżnicowanej gęstości pochłaniania energii. Najlepiej, jeśli kask daje możliwość wyciągnięcia wyściółki, gdyż pozwala to na wyczyszczenie jej w wygodny sposób.

System wentylacji odpowiada za sprawne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, zatem powinien być rozbudowany i wydajny, a zwłaszcza dostosowany do warunków jazdy.

Nie zapominajmy o zapięciu — powinno być komfortowe w zapinaniu i odpinaniu, a przy tym jednocześnie solidne. Podczas jazdy nie może ono ulec przypadkowemu rozpięciu.

Jak dopasować kask do głowy?

Każdy rodzaj kasku: integralny, szczękowy, ale również otwarty, musi dobrze przylegać do głowy, przy czym nie powinien powodować ucisku. Oznacza to, że musi on być idealnie dopasowany pod względem rozmiaru.

Przed przymierzeniem kasku powinniśmy więc zmierzyć obwód głowy, ok. 2 cm nad brwiami, a następnie porównać wynik z tabelą rozmiarów dostarczoną przez producenta. Model dopasowany w ten właśnie sposób oferuje gwarancję wygody użytkowania, ale też stanowi sposób na zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Rzecz jasna, przez zakupem powinniśmy dokładnie przymierzyć wybrany kask, określając, jak się w nim czujemy, czy mamy dobrą widoczność, wentylację oraz komfort.

fotografia: AdobeStock/dostarczone przez reklamodawcę

...

...