Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?

Artykuły

Kupiłeś ubezpieczenie OC, jednak masz wrażenie, że obowiązkowa polisa to trochę za mało? Chciałbyś dodatkowo ubezpieczyć swoje auto lub zapewnić sobie i pasażerom jeszcze większe bezpieczeństwo? Sprawdź, jakie ubezpieczenie samochodu warto wybrać!

Autocasco – zadbaj o dodatkową ochronę dla swojego auta

Bez wątpienia najbardziej popularnym rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego – oczywiście oprócz obowiązkowego OC – jest Autocasco. AC to kompleksowa ochrona samochodu, która zagwarantuje otrzymanie odszkodowania w wielu różnych sytuacjach. Kiedy zdecydujesz się na AC, możesz liczyć na odszkodowanie zawsze wtedy, gdy Twój samochód zostanie zniszczony – na przykład podczas parkowania, przez zwierzęta, pożar lub warunki atmosferyczne. Dodatkowo AC zapewnia ochronę na wypadek kradzieży – a przecież ofiara złodziei padają nie tylko najnowsze auta. Warto zdecydować się na Autocasco – tym bardziej, że kupując OC i AC w pakiecie możesz liczyć na korzystne rabaty.

NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Ubezpieczenie NNW to inaczej ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dla wielu kierowców taka polisa jest obowiązkowa – choć zgodnie z prawem wcale nie jest obligatoryjna. Ubezpieczenie takie gwarantuje ochronę w razie wypadku – odszkodowanie mogą otrzymać wszyscy pasażerowie, a także kierowca. Osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu, mogą liczyć na odszkodowanie. Zostanie ono wypłacone także w razie śmierci osoby, która znajdowała się w samochodzie podczas zdarzenia. Warto zdecydować się na NNW, ponieważ jego cena nie jest wysoka, a w razie wypadku odszkodowanie może pokryć część kosztów leczenia i rehabilitacji.

A może Assistance? Pomoc zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz

Assistance to rodzaj polisy komunikacyjnej, na której zakup decyduje się coraz więcej kierowców. Osoby, które mają Assistance, mogą liczyć na wsparcie w sytuacji, gdy samochód odmówi posłuszeństwa. Niezależnie od tego, czy konieczna będzie wymiana opony, holowanie czy szybka naprawa na miejscu zdarzenia, w ramach Assistance można liczyć na pełne wsparcie. W przypadku takiego ubezpieczenia bardzo istotny jest zakres – w przypadku podstawowego ubezpieczenia bowiem najczęściej można liczyć na holowanie, ewentualnie na wymianę opony. Jeśli jednak kierowca zdecyduje się na rozszerzone Assistance, może też otrzymać samochód zastępczy, transport do domu lub nocleg w hotelu. Zdecydowanie warto – tym bardziej, że samochody lubią psuć się w najmniej spodziewanym momencie.

Dodatkowe ubezpieczenie szyb, opon i wiele innych

Ciekawym rozwiązaniem może być też zakup dodatkowe ubezpieczenia, na przykład opon lub szyb. Taka polisa z reguły kosztuje niewiele, a może okazać się w sytuacji, gdy przebijemy oponę lub gdy szyba w samochodzie zostanie uszkodzona. Kupując ubezpieczenie OC, warto sprawdzić, jakie dodatkowe rodzaje polisy oferuje dany ubezpieczyciel. Być może okaże się, że w niskiej cenie uda się nabyć ciekawe ubezpieczenie dodatkowe pojazdu.

Podsumowanie

Kierowcy w Polsce zobowiązani są do zakupu OC, jednak mogą zdecydować się także na inne rodzaje ubezpieczenia, jak na przykład NNW, AC czy Assistance. Warto zdecydować się na dodatkową ochronę auta – tym bardziej, że korzystając z kalkulatora OC/AC, można sporo zaoszczędzić, a pieniądze te warto przeznaczyć na ochronę samochodu i osób nim podróżujących.