Kontrola floty pojazdów za pomocą systemów GPS

Artykuły
systemy GPS

W dzisiejszych czasach na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm transportowych oraz innych przedsiębiorstw oferujących swoim pracownikom pojazdy służbowe. Posiadanie dużej floty pojazdów może powodować problemy związane z zarządzaniem wszystkimi autami wchodzącymi w skład firmy. Na szczęście istnieją pewne nowoczesne rozwiązania.

kontrola floty pojazdów

Firmy transportowe najczęściej korzystają z systemów GPS (źródło: Wikipedia)

Kontrola pracy kierowców

Na rynku dostępne są nowoczesne systemy GPS służące do monitorowania floty pojazdów. Specjalne kontrolery GPS montowane są w silnikach pojazdów, dzięki czemu odczytują one wiele różnych parametrów oraz wskazują na mapie lokalizację auta. Do odczytywania danych z takich kontrolerów potrzebne jest specjalne oprogramowanie lub strona internetowa (w zależności od dostawcy usług monitorujących). Dzięki temu osoba odpowiedzialna za pojazdy wie gdzie znajdują się auta w danej chwili. Umożliwia to kontrolowanie pracy kierowców oraz zapobiega nadużyciom z ich strony (np. wykorzystywanie auta służbowego do celów prywatnych). Opisywane urządzenia kontrolują czas jazdy, więc dzięki nim można się upewnić czy kierowcy przepracowali odpowiednią ilość godzin. Na podstawie informacji zdobytych za pomocą tych systemów można przygotowywać raporty z przeprowadzanych prac itp.

Kontrola spalania paliwa

Nowoczesne systemy monitorujące kontrolują poziom spalanego paliwa w aucie. Dzięki temu można wykrywać ewentualne kradzieże paliwa lub problemy z pojazdem (gdy poziom spalania zacznie stopniowo wzrastać). Jest to bardzo wygodna funkcjonalność pozwalająca na kontrolę kierowców oraz na optymalizację kosztów paliwa.

Monitorowanie stanu technicznego pojazdu

Systemy kontrolujące informują również o usterkach i awariach. Dzięki temu można stale kontrolować stan pojazdów i regularnie dokonywać niezbędnych napraw. Dzięki temu kierowcy będą zawsze jeździć sprawnymi pojazdami, które spełniają wszystkie normy techniczne i nie muszą obawiać się kontroli Policji albo Służby Transportu Drogowego.

Ochrona przed kradzieżą

Systemy monitorujące wyposażone są w urządzenia lokalizujące GPS. Dzięki nim można zawsze wiedzieć gdzie znajduje się pojazd w danym momencie. Jest to świetna ochrona przed kradzieżą. W przypadku kradzieży można szybko zlokalizować pojazd, co często prowadzi również do ujęcia złodzieja.

Kto może korzystać z systemów monitorujących?

Systemy monitorujące przydają się przede wszystkim w firmach transportowych korzystających z pojazdów ciężarowych lub aut dostawczych. Oczywiście sprzęt tego typu można stosować w osobowych autach służbowych, w pojazdach budowlanych, komunalnych, ale również w prywatnych autach osobowych. Sprzęt taki umożliwi wygodną kontrolę auta bez konieczności przeprowadzania częstych badań technicznych.