Instalacja LPG w aucie – o czym należy pamiętać ?

Porady
autogaz

Instalacja LPG w aucie – o czym należy pamiętać?

 

W dobie rosnących cen paliwa coraz więcej osób szuka różnych metod oszczędzania paliwa. Ciekawym sposobem jest tak zwana ekonomiczna jazda, ale należy również zastanowić się nad innym sposobem, takim jak na przykład wybór innego rodzaju paliwa. Ciekawym pomysłem wydaje się być instalacja LPG. Warto przyjrzeć się jej z bliska.

Zalety posiadania instalacji LPG

Jedną z najważniejszych zalet montażu instalacji LPG w samochodzie jest oszczędność. Co prawda auta zasilane gazem spalają o 20-30% więcej paliwa niż pojazdy zasilane benzyną, jednak po porównaniu cen okaże się, że jazda autem z gazem jest dużo tańsza. Oczywiście im pojazd jest więcej użytkowany, tym więcej można zaoszczędzić.

Kolejnym atutem instalacji LPG jest ekologiczność. W porównaniu do innych pojazdów, spaliny aut zasilanych gazem emitują od 10 do 15% mniej dwutlenku węgla, 20% mniej tlenku węgla (czadu) oraz 55-60% mniej węglowodorów.

autogaz

Wlew gazu – jedna z najpopularniejszych wersji (źródło: własne zbiory autora)

O czym należy pamiętać?

Posiadanie instalacji gazowej jest rozwiązaniem zwiększającym oszczędność, ale należy pamiętać, że większość butli instaluje się w miejscu na koło zapasowe. Wiąże się to ze znacznym ograniczeniem przestrzeni w bagażniku. Oprócz tego należy pamiętać o droższym przeglądzie technicznym (o 63 zł), jednak po dokładnym podliczeniu wszystkich oszczędności i kosztów wychodzi, że instalacja LPG nadal jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem.

Wiele osób uważa, że korzystanie z LPG może zniszczyć silnik w samochodzie. Nic bardziej mylnego. Instalacja LPG nie wpływa negatywnie na silnik pod warunkiem prawidłowego użytkowania, regularnych przeglądów oraz konserwacji samego auta, jak i elementów instalacji gazowej.

Aby instalacja LPG pracowała prawidłowo, należy pamiętać o regularnej konserwacji układu zaworowego oraz elektrycznego (stan kabli zapłonowych jest sprawą kluczową). Co 5 tys. kilometrów należy wylewać olej z reduktora, co 10 tys. kilometrów konieczna jest wymiana filtra powietrza oraz świec zapłonowych. Filtr gazowy należy wymieniać co 30 tysięcy kilometrów, a co 120 tysięcy kilometrów konieczna jest wymiana membran w reduktorze. Dzięki takim czynnościom instalacja będzie spisywać się niezawodnie.

Zasilanie alternatywne.

Posiadanie instalacji LPG wiąże się z wygodą związaną z korzystaniem z alternatywnego zasilania. W przypadku awarii instalacji lub zużycia całego gazu można przełączyć pojazd na benzynę i dojechać do najbliższej stacji lub przejechać dłuższą trasę. Innymi słowy – dzięki temu rozwiązaniu zasięg pojazdu bez konieczności tankowania w znaczącym stopniu się zwiększy.

Jak widać, posiadanie instalacji LPG jest bardzo korzystne. Należy jednak pamiętać o regularnej konserwacji, a także o przeglądach instalacji gazowej dokonywanych w autoryzowanych serwisach LPG.

* główna ilustracja pochodzi z serwisu wikipedia.org/ Li Chao