Kredyt samochodowy a kredyt gotówkowy – różnice

fot. AdobeStock

Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowe? Który rodzaj zobowiązania wybrać, by nasz nowy zakup samochodu spełniał wszystkie oczekiwania, zarówno pod kątem prostoty wnioskowania, jak i niskich kosztów? By odpowiedzieć na to pytanie, należy dokładnie zapoznać się ze specyfiką dwóch produktów i rozróżnić te kwestie, które mogą zadecydować o wyborze tego jedynego, najlepszego dla nas kredytu.

Charakterystyka kredytu samochodowego

Zacznijmy od kredytu samochodowego, czyli produktu kredytowego, który kiedyś bardzo popularny obecnie jest oferowany przez mniejszą liczbę instytucji bankowych. Czym dokładnie jest kredyt samochodowy? To kredyt celowy, którego ideą jest finansowanie konkretnego zakupu – w przypadku opisywanego zobowiązania mowa tu tylko o pojazdach używanych lub nowych. Kredyt na samochód jednak może posłużyć finansowaniu nie tylko zwykłych samochodów osobowych, ale także motocykli, przyczep, traktorów, maszyn budowlanych czy kamperów. 

Kredyt samochodowy w zależności od konkretnej oferty może być przez klienta spłacany w sposób tradycyjny, ratami kapitałowo-odsetkowymi, ale coraz częściej zdarza się, że warunkiem uzyskania takiego kredytu jest wniesienie określonego wkładu własnego.

To jednak, co stanowi o specyfice kredytów samochodowych to wymóg ustanowienia zabezpieczenia dla banku w postaci finansowanego samochodu. Zabezpieczenie to może przybrać różne formy, spośród których cesja praw z polisy czy zastaw rejestrowy występują najczęściej.

Charakterystyka kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy to natomiast produkt, który jest świetnie znany każdemu z nas. Jest to obecnie najpopularniejszy typ zobowiązania, który jest w ofercie każdego banku i może nam służyć finansowaniu dowolnych celów – nie tylko związanych z zakupem samochodu. To właśnie brak skomplikowanych wymogów i formalności jest obecnie ogromną zaletą kredytów gotówkowych. Coraz częściej wystarczy nam tylko dowód osobisty i dostęp do internetu – decyzja kredytowa wykonywana jest błyskawicznie, dzięki czemu dodatkowe środki możemy mieć na koncie już w ciągu kilku godzin.

W przypadku kredytu gotówkowego warunkiem determinującym decyzje pozytywną będzie nasza zdolność kredytowa. Jeśli okaże się, że nasze dochody i historia kredytowa są odpowiednie, suma kredytu zostanie przelana na nasz rachunek osobisty.

Podstawowe różnice pomiędzy kredytem samochodowym a kredytem gotówkowym

Zastanawiamy się nad zakupem samochodu i nie jesteśmy pewni, który typ kredytu będzie dla nas najlepszy? Przekonajmy się, jakie są podstawowe różnice pomiędzy kredytem samochodowym a kredytem gotówkowym.

W przypadku kredytu samochodowego niezbędne jest, jak wcześniej wspomniano, dodatkowe zabezpieczenie w postaci samochodu, który jest przedmiotem całej transakcji. W przypadku kredytu gotówkowego takie zabezpieczenie nie jest niezbędne. To jednak nie powód, dla którego od razu powinniśmy wykluczyć możliwość wnioskowania o kredyt samochodowy.

Bardzo często banki i inne instytucje oferują nie tylko niższe oprocentowanie (szczególnie gdy przedmiotem zakupu jest nowe auto z salonu), ale także dodatkowe benefity w postaci zniżki na zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC czy ułatwienia w obszarze formalności związanych z finalizacją kredytu. Dokonując analizy kosztów może się więc okazać że kredyt samochodowy jest rozwiązaniem tańszym i atrakcyjniejszym nawet wtedy, gdy samochód będzie stanowił zabezpieczenie dla banku. 

Który kredyt wybrać?

A zatem czas na ostateczne podsumowanie. Poszukujemy kredytu na samochód i otrzymaliśmy ofertę produktu celowego, jak i tradycyjnego kredytu gotówkowego? Czas dokładnie prześwietlić koszty i warunki i sprawdzić, który wariant jest dla nas tańszy. W zdecydowanej większości przypadków kredyt samochodu okaże się tym rozwiązaniem, które pod kątem kosztów będzie lepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Jeśli jednak chcemy postawić na minimum formalności i obawiamy się zabezpieczenia bankowego w postaci naszego nowego samochodu, możemy uniknąć tego, wnioskując o tradycyjny kredyt gotówkowy z tym jednak warunkiem, że podwyższone koszty całego zobowiązania nie robią na nas wrażenia.

Zdjęcie główne: AdobeStock/dostarczone via Whitepress

...

...