Malowanie proszkowe

Artykuły
malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe to nowoczesna technologia służąca do pokrywania powierzchni metalowych farbą. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie lepszych i wytrzymalszych powłok. Na czym polega malowanie proszkowe i do czego można je wykorzystać?

Malowanie proszkowe – zasada działania

Podczas malowania proszkowego na powierzchnię nakłada się naelektryzowane cząstki farby proszkowej. Farba utrzymuje się na powierzchni dzięki działaniu sił elektrostatycznych. Wyróżniamy dwie techniki nakładania farby proszkowej:

  • Natrysk elektrokinetyczny – z wykorzystaniem metody triboelektryzacji;
  • Natrysk elektrostatyczny – z wykorzystaniem metody wysokonapięciowej.

Farbę proszkową nakłada się na materiał, a następnie umieszcza się go w urządzeniu nagrzanym do temperatury od 140 do 200 stopni C i wypala. Podczas tego zabiegu proszek topi się i ulega polimeryzacji.

Zalety malowania proszkowego

Powierzchnie malowane przy użyciu farby proszkowej są odporne na wysoką temperaturę, chemikalia, korozję i uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że są praktycznie niezniszczalne. Ponadto malowanie proszkowe ma też dobry wpływ na środowisko. Podczas stosowania tej metody nie występuje emisja rozpuszczalników i rozcieńczalników do środowiska, a dzięki temu, że wykorzystuje się praktycznie 100% materiału malarskiego jest ona bardzo wydajna. Malowanie przy pomocy farby proszkowej pozwala dotrzeć do każdego zakamarka malowanej powierzchni i uzyskać najbardziej zadowalający efekt. Jest to ważne np. przy odnawianiu starych mebli czy bram, które są bogato zdobione.

Malowanie proszkowe  – zastosowanie

Malowanie proszkowe znajduje zastosowanie przy malowaniu elementów z aluminium, stali czarnej i zwykłej, mosiądzu i żeliwie. Natryskowe malowanie proszkowe pozwala na dokładne pomalowanie nawet skomplikowanych powierzchni, dlatego świetnie sprawdzi się np.: podczas renowacji mebli, które posiadają metalowe elementy. Malowanie proszkowe może być wykorzystywane do odnawiania bram i płotów wykonanych z metalu, regałów sklepowych, a także mebli ogrodowych. Jest to tani i wygodny sposób na odrestaurowanie retro mebli, które przeżywają teraz drugą młodość.

Malowanie proszkowe ma wiele zalet i zastosowań. Mieszkańcy Warszawy, którzy marzą o odnowieniu lub odrestaurowaniu metalowych przedmiotów powinni zapoznać się z ofertą firmy Mireko – http://www.mireko.pl/malowanie-proszkowe/ Oferuje ona usługi na najwyższym poziomie, z dojazdem do klienta. W firmie pracują wykwalifikowani pracownicy, którzy służą radą i pomocą. Przed malowaniem proszkowym często potrzebna jest również usługa piaskowania, z której można skorzystać na miejscu.