Nawilżacz ewaporacyjny – przegląd najlepszych modeli

Wybierając nawilżacz powietrza, trzeba zacząć od tego, który rodzaj wybrać. Mamy do wyboru nawilżacze parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Te ostatnie uchodzą za najzdrowsze i najbardziej naturalne rozwiązanie – nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością. Modele tego typu znajdziemy w ofercie czołowych producentów – możemy więc być pewni, że kupujemy sprzęt wysokiej jakości, który posłuży nam przez długi czas. Pora przyjrzeć się najlepszym propozycjom!

 

Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Zanim przejdziemy do poleceń konkretnych modeli nawilżaczy ewaporacyjnych, warto dowiedzieć się, czym tego typu urządzenia różnią się od nawilżaczy parowych i ultradźwiękowych.

W nawilżaczach ewaporacyjnych suche powietrze wciągane jest przez wentylator do wnętrza urządzenia, a tam – przechodzi przez nawilżoną matę lub specjalne dyski. Powstająca w ten sposób para wodna jest chłodna – nie ma więc ryzyka poparzenia. W tego rodzaju urządzeniu możemy używać wody z kranu.

Inaczej działa nawilżacz ultradźwiękowy, który – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje fale ultradźwiękowe do rozbijania cząsteczek wody. W tym modelu para jest chłodna, ale trzeba pamiętać o stosowaniu wody destylowanej zamiast tej z kranu. W przeciwnym wypadku do powietrza może dostawać się szkodliwy dla zdrowia pył kamienny. Tego sprzętu trzeba też unikać w domu, w którym mieszkają psy i koty. Zwierzęta mogą słyszeć ultradźwięki i nie jest to dla nich komfortowe.

W końcu – czas na charakterystykę nawilżacza parowego. Woda jest tutaj podgrzewana przez grzałkę, a generowana para wodna jest gorąca. Taki nawilżacz odpada więc jako urządzenie do pokoju dziecięcego.

Po analizie łatwo stwierdzić, że nawilżacz ewaporacyjny jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, który z powodzeniem może być stosowany w pokoju dziecka, jak również w mieszkaniu pełnym zwierząt.

Czym się kierować, wybierając odpowiedni model? Warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

  • pojemność zbiornika na wodę;
  • generowany hałas w trakcie pracy;
  • tryby i prędkości pracy;
  • koszty eksploatacji;
  • czujniki i wskaźniki – np. wskaźnik pustego zbiornika na wodę;
  • zasięg pracy;
  • design urządzenia.

Nawilżacze ewaporacyjne – polecane modele

Jaki nawilżacz ewaporacyjny wybrać? To zależy od naszych oczekiwań i zakładanego budżetu. Dobrze dysponować kwotą kilkuset złotych, by móc wybierać wśród sprzętów od czołowych producentów. Jakie warto kupić?

  • PHILIPS Seria 2000 HU4801/01 – sprzęt popularnej marki, o 2-litrowym zbiorniku wody i zasięgu pracy do 25 metrów kwadratowych. Cechuje się 3-stopniowym procesem nawilżania, w wyniku którego na meblach i ścianach nie pojawia się biały osad czy zabrudzenia. A przy tym – powietrze jest optymalnie nawilżone! To zasługa technologii NanoCloud. Cząsteczki wody są tak małe, że trudno, by bakterie zdołały się do nich przyczepić.
  • BLAUPUNKT AHE601 – ma duży zbiornik na wodę, aż 4 l. Powietrze jest nie tylko nawilżane, ale również dodatkowo oczyszczane z zanieczyszczeń. Cechą charakterystyczną sprzętu jest wysoki przepływ powietrza przez filtr (do 75 m2/godz), co przekłada się na szybkie nawilżanie powietrza w całym pomieszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem jest timer, który pozwala ustawić czas pracy urządzenia, a także – tryb nocny, który zadba o odpowiednią jakość powietrza także wtedy, gdy śpimy.
  • STADLER FORM Oskar – oznaczający się wyjątkowym designem sprzęt, który zbiera mnóstwo pozytywnych recenzji. Stanowi prawdziwą ozdobę wnętrza. Zbiornik na wodę ma pojemność 3,5 litra, a zasięg – do 20 metrów kwadratowych. Ma tryb nocny, wbudowany dozownik zapachów, a także – higrostat.

Nawilżacze ewaporacyjne w sklepie MediaMarkt są chętnie wybieranymi sprzętami. Możemy postawić na urządzenia popularnych marek, które nie tylko odpowiednio nawilżają powietrze, ale mogą być prawdziwą ozdobą wnętrza!

...

...