Oznaczenia w automatycznej skrzyni biegów

Porady
oznaczenia skrzyni automatycznej

W Europie samochody z zamontowaną automatyczną skrzynią biegów stanowią jedynie 10% pojazdów poruszających się po drogach.

Pozostałe 90% wykorzystuje skrzynie manualne lub inne rozwiązania. W Polsce można jednak zauważyć, że kierowcy coraz chętniej decydują się właśnie na automaty. Skrzynie tego typu są świetne szczególnie w czasie jazdy w mieście w korku, ale sprawdzają się również bardzo dobrze w przypadku dynamicznej jazdy w trasie.

Jazda samochodem, w którym zainstalowano automatyczną skrzynię biegów nie jest trudna, ale wymaga od kierowcy wyuczenia się pewnych nawyków, a także poznania oznaczeń. Ważna jest również właściwa konserwacja, a przede wszystkim regularna wymiana oleju w skrzyni.

Oznaczenia skrzyni automatycznej

 Kierowcy korzystający z automatycznej skrzyni biegów muszą zapoznać się z oznaczeniami określonych pozycji przekładni:

D – oznacza tryb do jazdy do przodu w pełnym dostępnym zakresie przełożeń

N – tryb neutralny pozwalający na uruchomienie lub wyłączenie jednostki napędowej pojazdu. Trybu tego używa się podczas dłuższego postoju oraz bezkolizyjnej zmiany biegów. W trybie tym nie jest włączana blokada kół. Należy pamiętać, że trybu neutralnego nie wolno włączać podczas jazdy.

P – tryb podobny do neutralnego, stosowany podczas postoju, jednak w tym przypadku uruchomiona zostaje blokada kół.

R – oznaczenie biegu wstecznego. Bieg ten trzeba wrzucić na postoju z uruchomionym hamulcem wstecznym.

S – tryb sportowy stworzony z myślą o miłośnikach bardziej agresywnego stylu jazdy. Zapewnia on wyższe obroty silnika oraz przekładanie biegów w dłuższych odstępach czasowych.

Shift Lock – przełożenie dźwigni w warunkach serwisowych stosowane w przypadku awarii stacyjki lub hamulca głównego

W lub symbol śnieżynki – tryb zimowy zapewniający bezpieczniejszą jazdę w warunkach zimowych

1 – blokada pierwszego biegu przydatna przy wyjeżdżaniu z piasku lub zaspy śnieżnej

2 – używanie tylko 1 i 2 biegu. Tryb ten przydaje się do pokonywania wzniesień oraz podczas jazdy z przyczepą.

3 – tryb automatyczny skrzyni działa do 3 biegu.

+ / – lub M – tryb pozwalający na manualną zmianę przełożeń

Eksploatacja przekładni automatycznych

Znajomość oznaczeń i ich prawidłowe stosowanie jest podstawą, jednak należy również pamiętać o innych zasadach eksploatacji automatycznych skrzyń biegów. Ich przestrzeganie sprawi, że przekładnia będzie działać niezawodnie i bezawaryjnie przez długi czas.

Pod żadnym pozorem nie wolno włączać trybu neutralnego (N) podczas jazdy. Koła pojazdu muszą być nieruchome, aby włączyć ten tryb. Do uszkodzenia skrzyni może również dojść w przypadku w przypadku zmiany z trybu jazdy do przodu (D) na tryb wsteczny (R) – podobnie jak w trybie neutralnym, koła auta muszą być nieruchome (taka sama zasada obowiązuje w skrzyniach manualnych). W trakcie jazdy możliwe jest przełączanie dźwigni w dół i wybieranie trybów blokujących konkretne biegi czy też tryby sportowe, zimowe, itp. Nie należy holować pojazdów z automatycznymi skrzyniami biegów. O wiele lepszym rozwiązaniem jest transport na lawecie.

Jeśli chodzi o konserwację (np. wymiana oleju) i naprawę automatycznej skrzyni biegów to najlepszym pomysłem jest powierzenie takiego zadania specjalistom o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu.