logo ministerstwa finansów

Paliwo do aut służbowo-prywatnych z odliczeniem 50% VAT od 1 lipca 2015.

Po ponad roku czekania, przedsiębiorcy korzystający z samochodów służbowych również do celów prywatnych będą mogli odliczać połowę podatku VAT za paliwo do takich pojazdów. Zmiana ta weszła w życie z dniem 1 lipca.

Jeszcze kilka dni temu przedsiębiorca korzystający ze swojego samochodu służbowego również w celach prywatnych nie miał możliwości odliczenia podatku VAT od paliwa. W zeszłym roku weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT pozwalająca na odliczenie połowy podatku VAT z faktur związanych z pokryciem kosztów paliwa do takich aut (w przypadku aut wykorzystywanych wyłącznie dla celów służbowych można odliczyć cały VAT). Okazało się jednak, że trzeba długo czekać i dopiero od 1 lipca 2015 roku można odliczać połowę podatku VAT od paliwa do aut wykorzystywanych w celach służbowo-prywatnych.

 

Dzięki wejściu w życie tej zmiany, paliwo wykorzystywane w autach służbowo-prywatnych będzie tańsze dla przedsiębiorców o prawie 10%. Jest to więc bardzo korzystna zmiana.

 

Odliczenie całego podatku VAT jest możliwe jeśli występują ograniczenia związane z konstrukcją auta lub po prostu jego użytkowanie uniemożliwia korzystanie z niego w celach prywatnych. W takim przypadku należy jednak pamiętać o konieczności zgłoszenia pojazdu do urzędu skarbowego oraz o prowadzeniu ewidencji jego przebiegu.

 

Opisywana zmiana jest bardzo dużym udogodnieniem przede wszystkim dla małych i jednoosobowych działalności gospodarczych, które w ten sposób sporo zaoszczędzą. Duże firmy udostępniające auta swoim pracownikom również korzystnie odczują tą zmianę przepisów.

 

Wprowadzenie tej zmiany oczywiście oznacza zmniejszone wpływy do budżetu Skarbu Państwa. Szacowany ubytek to około 900 milionów złotych. Warto więc cieszyć się z tego, że Rząd pomyślał o przedsiębiorcach, którzy od dawna czekali na tą zmianę.

...

...