Pompowtryskiwacze czy Common Rail?

Porady
wtryskiwacz common rail

Wielu kierowców do dzisiaj zastanawia się, które systemy są lepsze: Pompowtryskiwacze czy Common Rail? Poniżej można znaleźć najważniejsze informacje na temat tych elementów. Przedstawione zostaną ich wady i zalety, dzięki którym będzie można łatwo dokonać wyboru.

Po co stosuje się bezpośredni wtrysk paliwa wykorzystujący pompowtryskiwacze lub systemy Common Rail?

Opisywane systemy mają za zadanie generowanie jak największego ciśnienia wtrysku paliwa. Dzięki osiągnięciu wysokiego ciśnienia, można usprawnić proces spalania paliwa, które będzie rozpylane w komorze spalania. Paliwo zostanie bardzo dobrze wymieszane z powietrzem, co wpłynie na poprawę procesu spalania paliwa. Auto będzie dzięki temu posiadało większą moc, zużycie paliwa będzie stało na niskim poziomie, a w spalinach będzie znajdować się mało trujących substancji.

Wady i zalety systemów Common Rail oraz pompowtryskiwaczy

Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy pompowtryskiwaczami, a systemami Common Rail, jest większe ciśnienie wtrysku generowane przez te pierwsze systemy. Na początku różnica była znacząca i dopiero kolejne generacje systemów Common Rail poprawiały swoje parametry. Dopiero najnowsze systemy z hydraulicznym systemem odpowiedzialnym za wzmocnienie ciśnienia, pozwalają osiągnąć ciśnienie na poziomie, takim jaki był obserwowany na początku użytkowania pompowtryskiwaczy.

wtryskiwacz common rail

Wtryskiwacz Common Rail (źródło: Wikipedia/Panoha)

Wadą pompowtryskiwaczy jest ich układ sterowania, którego praca uzależniona jest od wałka rozrządu. System ten nie realizuje tylu faz wtrysku co Common Rail. Oznacza to, że w przypadku stosowania systemu Common Rail ciśnienie nie wzrasta zbyt szybko, co przekłada się na mniejszy hałas i większą kulturę pracy silnika.

Skomplikowana adaptacja w silniku oraz nietypowa budowa głowicy, to kolejne wady pompowtryskiwaczy. Elementy Common Rail są o wiele mniejsze i można o wiele łatwiej umieszczać je w silnikach.

pompowtryskiwacz

Pompowtryskiwacz (źródło: Wikipedia/Panoha)

Pompowtryskiwacze mają również problemy z utrzymaniem wysokiego poziomu czystości spalin, co może być bardzo dużym problemem w dobie rosnących wymagań. Systemy Common Rail są z kolei bardzo precyzyjne i mogą być wrażliwe na olej napędowy o niższej jakości. Oprócz tego ostatnia faza wtrysku działa w taki sposób, że pewna ilość paliwa jest marnowana, przez co poziom spalania paliwa przez auta z systemami Common Rail jest wyższy.

Który układ wybrać?

Niestety nie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie, który układ jest lepszy. Każdy z nich posiada swoje wady oraz zalety, a wybór pompowtryskiwaczy lub systemów Common Rail zależy od indywidualnych preferencji i wymagań ich użytkownika.