Zakup akumulatora – na co należy zwrócić uwagę?

Akumulator, to jeden z najważniejszych elementów w pojeździe. To on odpowiada za „magazynowanie” prądu, który używany jest do zasilania różnych podzespołów i układów w aucie. W związku z tym, decydując się na zakup akumulatora do własnego samochodu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw.

Pojemność akumulatora

Jednym z ważniejszych parametrów, jest pojemność akumulatora. Informuje ona o tym i

le prądu „zmieści się” w akumulatorze. Im taka wartość jest wyższa, tym lepiej, ponieważ bateria wystarczy na bardzo długi czas bez konieczności ładowania. Jednak okazuje się, że istnieje o wiele ważniejszy parametr przedstawiony poniżej.

Prąd rozruchu

W Polsce kierowcy często mają problemy z zimową porą roku. Silne mrozy mogą powodować problemy z odpaleniem auta. W związku z tym, porównując dostępne akumulatory samochodowe, należy zwrócić uwagę na parametr, jakim jest prąd rozruchu. Im jego wartość jest wyższa, tym łatwiej będzie uruchomić auto, nawet jeśli pozostało całą noc na dużym mrozie.

Rodzaj akumulatora

Na rynku najpopularniejsze są oczywiście standardowe akumulatory zawierające elektrolit. Nie należy jednak zapominać o tym, że istnieją również specjalne akumulatory żelowe. Są to urządzenia radzące sobie lepiej z mrozami. Ich jedyną wadą jest cena – potrafią być nawet dwa razy droższe od akumulatorów z elektrolitem. Jeśli jednak dla kogoś cena nie gra roli i osoba taka chce mieć spokój z mrozami, to akumulatory żelowe są jak najbardziej polecane.

Data produkcji

Dla poprawnego działania, ważne jest, aby akumulator był ładowany przynajmniej raz w miesiącu. Urządzenia umieszczone w pojazdach są ładowane przez alternator w czasie, gdy pracuje silnik, ale akumulatory stojące na półkach sklepowych muszą być ładowane przez sprzedawców przy pomocy prostowników. Niestety wielu sprzedawców to zaniedbuje, dlatego warto dla pewności wybierać wyłącznie akumulatory, które nie są starsze niż 3 miesiące. Warto zaopatrzyć się w multimetr i jeśli na zaciskach odnotowane jest napięcie niższe niż 12,5-12,6V, to lepiej odpuścić sobie taki produkt. Należy również pamiętać, że daty są zakodowane. Pierwsza cyfra oznacza rok, dalej jest litera (A-L) oznaczająca miesiąc, a na końcu znowu znajduje się cyfra oznaczająca dzień. Znając ten układ można łatwo odczytać datę produkcji.

Jak widać, wybór akumulatora, to nie jest łatwa sprawa. Warto więc poświęcić trochę czasu na analizę dostępnych produktów. Dzięki temu można dobrać najlepszy możliwy akumulator.

 

...

...