sposoby na zamarznięte szyby

Szybkie sposoby na zamarzniętą szybę. Jak najlepiej odmrozić szyby w samochodzie?

Spadające temperatury w okresie zimowym oznaczają dla kierowców konkretne problemy. Jednym z nich jest problem zamarzających szyb. Nie da się ukryć – dość dokuczliwy.

Wielu kierowców szuka zatem skutecznych sposobów na to, jak bezpiecznie, wygodnie i jednocześnie sprawnie odmrozić szybę. Z jakich domowych sposobów można skorzystać w celu odmrożenia szyby samochodowej?

 

Jak szybko rozmrozić szyby samochodowe?

Dla wielu kierowców codzienne odmrażanie szyb to prawdziwe utrapienie. Można jednak temu skutecznie zapobiec. Przede wszystkim warto dobrze się do tego zadania przygotować. Mowa tu choćby o tym, aby jeszcze przed zimą zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw składających się ze skrobaczki, zmiotki i płynu do odmrażania. Dobrej jakości płyn pomoże szybko uporać się z nie tylko ze szronem, ale i z grubym lodem. Co ważne, taki pływ w żaden sposób nie zagraża szybie samochodowej. Alternatywą dla płynu do odmrażania może być rozpylenie solanki. Do butelki z rozpylaczem wystarczy wsypać łyżkę soli kuchennej i zalać wodą. Następnie butelkę należy wstrząsnąć i w tym momencie można taki środek rozpylać na szybę. Niestety, niejeden kierowca nierzadko, aby odmrozić szybę, polewa ją gorącą wodą. Warto wiedzieć, że nie jest to najlepszy sposób. Dlaczego? Po pierwsze, przynosi to jedynie umiarkowane efekty. Po drugie, gorąca woda naraża szybę na pęknięcie. Pamiętać trzeba, że zimą szczególnie zadbać należy o dobrą widoczność. Dlatego odmrażanie i odśnieżanie szyb jest tak ważne. Niewystarczająca widoczność może doprowadzić do kolizji lub wypadku. Oczywiście każdy kierowca zawsze powinien przed taką ewentualnością dobrze się zabezpieczyć. Poza obowiązkowym OC warto wykupić dodatkowo ubezpieczenie NNW samochodu.

Dlaczego odmrażacz do szyb to dobry pomysł?

Wspomniano o zastosowaniu płynu do odmrażania. Warto wymienić kilka zalet takiego rozwiązania. Przede wszystkim odmrażacz do szyb jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Poza tym działa niezwykle szybko. Nie bez znaczenia jest również fakt, że płyn do odmrażania jest w pełni bezpieczny dla szyb samochodowych. Nie ma tu ryzyka choćby pęknięcia szyby. Nie uszkodzi także lakieru, wycieraczek czy uszczelek. Warto także podkreślić, że dobrej jakości spryskiwacz będzie skuteczny nawet przy bardzo niskich temperaturach. Dodatkowo można go również wykorzystać do odmrażania wycieraczek i zamków. Jak zatem widać, zalet płynu do odmrażania szyb samochodowych jest naprawdę wiele.

Jak odmrozić szyby samochodowe od środka?

Szyby samochodowe zamarzają nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Choć zdarza się to rzadko, to jednak taka sytuacja również może mieć miejsce. W takim przypadku problemowi tego rodzaju przyjrzeć należy się nieco bliżej. Zamarzanie szyb od środka może bowiem świadczyć o nadmiarze dostającej się do wewnątrz auta wilgoci i o uszkodzonym filtrze kabinowym. Dlatego w przypadku zamarzania szyb od środka warto zająć się w pierwszej kolejności tymi elementami. Do usunięcia lodu z szyby od wewnętrznej strony najlepiej jest użyć skrobaczki wraz z obowiązkową ściereczką (ochrona tapicerki).

Jakie domowe sposoby zastosować do odmrażania szyb samochodowych?

Do odmrożenia szyb samochodowych użyć można octu i alkoholu. Zastosowane muszą być oddzielnie – wymieszane z wodą. Ocet najlepiej jest wymieszać z wodą w proporcji 3:1. Z kolei alkohol najlepiej wymieszać z wodą w proporcjach 1:1 lub 2:1. Dobrym rozwiązaniem jest także pokrycie szyby nierozcieńczonym octem lub alkoholem. To jednak jest sposób profilaktyczny. Nierozcieńczony ocet lub alkohol nałożyć można na szybę wieczorem, jeśli na noc zapowiadane są mrozy.

Jak zapobiegać zamarzaniu szyb samochodowych?

Każdy kierowca powinien pomyśleć o stosowaniu jednej z kilku metod, które skutecznie zapobiegają zamarzaniu szyb samochodowych. Skutecznym sposobem jest zakup specjalnej maty i wykładanie nią przedniej szyby auta. Taka mata sprawdza się również latem. Chłodzi samochód przed słońcem i dzięki temu jego wnętrze mniej się nagrzewa. Warto czasem przed pozostawieniem auta na postoju wywietrzyć jego wnętrze. W ten sposób zmniejszy się ilość zbierającej się, a potem zamarzającej, wody. Poza tym warto korzystać ze sprayów przeciw zamarzaniu lub ze wspomnianego już octu lub alkoholu. O szyby samochodowe należy dbać. W przeciwnym razie ryzykuje się ich uszkodzenia. Warto na taki wypadek dodatkowo się zabezpieczyć. Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie Autocasco, czyli kompleksowa ochrona na wypadek uszkodzenia samochodu (np. wybicie szyby), jego zniszczenia lub kradzieży.

 

Artykuł sponsorowany

...

...