viaToll – jak działa pobór opłat za jazdę po drogach krajowych?

Artykuły
viatoll
Przejazd wieloma drogami na terenie Polski jest związany z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat.
Obowiązek ten dotyczy przede wszystkim kierujących ciężarówkami, autobusami oraz pojazdami i zespołami pojazdów, których łączna masa przekracza 3,5 tony. Opłaty są pobierane przy pomocy specjalnego systemu viaToll.

Co dzieje się z opłatami pobieranymi od takich kierowców?

Opłaty pobierane od kierowców zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, który wspiera finansowo program budowy dróg i autostrad. Można więc powiedzieć, że kierowcy składają się na budowę nowych, bezpieczniejszych i szybszych dróg na terenie Polski.

Gdzie obowiązuje płatność systemem viaToll?

ViaToll z założenia jest systemem, który ma wspomagać i usprawniać pobieranie opłat. Warto jednak zaznaczyć, że nie są one pobierane na wszystkich polskich drogach, tylko na niektórych ich odcinkach oznaczonych specjalnymi znakami.

viatoll

 

Znak informujący o poborze opłat drogowych (Źródło:wikipedia/autor:Miko101)

 

Punkty pobierania opłat za pośrednictwem systemu viaToll są wyposażone w specjalne urządzenia. Kierujący muszą posiadać w swoich pojazdach również odpowiedni sprzęt, dzięki któremu można dokonać płatności w sposób wykluczający konieczność korzystania z pomocy osób. Jest to bardzo wygodny sposób mający usprawnić proces płatności, jednak czasami zdarzają się sytuacje, w których system ten nie działa tak jak powinien. Na szczęście należą one do rzadkości.

Warto pamiętać, że przedstawiony powyżej znak informuje jedynie opłatach drogowych, ale nie jest on jednoznaczny z informacją mówiącą o poborze elektronicznym. Z systemu viaToll można korzystać w punktach poboru oznakowanych przy pomocy poniższego znaku.

viatoll

Znak informujący o elektronicznym poborze opłat (Źródło:wikipedia/autor:Bartek444)

W Polsce często można usłyszeć wiele na temat osób poszkodowanych przez złe działanie i naliczanie opłat przez prezentowany system. Sytuacja ta jednak stale się poprawia, jednak ostateczną ocenę jakości tego systemu pozostawiamy każdemu czytelnikowi.