Do czego służy w aucie koło dwumasowe?

Artykuły
koło dwumasowe
Nowoczesne pojazdy mechaniczne są wyposażone w wiele różnych części spełniających liczne zadania. Jednym z istotniejszych elementów jest tak zwane koło zamachowe dwumasowe. Jest to bardzo ważna część, która spełnia zadania wpływające na prawidłową pracę silnia i układu zmiany biegów.

Czym jest koło dwumasowe?

Koło dwumasowe to rodzaj koła zamachowego, czyli urządzenia posiadającego duży moment bezwładności. Jest to pewien rodzaj mechanicznego akumulatora, który gromadzi w sobie energię elektryczną. Koła tego typu są stosowane w wielu różnych konstrukcjach, w tym również w silnikach samochodowych. Dzięki ich zastosowaniu w czasie fazy sprężania ruch silnika jest utrzymywany. Element ten zapobiega wahaniom chwilowej prędkości kątowej osiąganej przez wał korbowy.

koło dwumasowe

Tak wygląda koło dwumasowe stosowane w samochodzie (Źródło: wikipedia/autor:Cschirp)

Wykorzystanie koła dwumasowego

Silniki czterocylindrowe działają w taki sposób, że ich cylindry przez prawie cały czas są zajęte pracą. W takich systemach energia jest dostarczana nierównomiernie. Jeśli w takim silniku zastosowano by koło zamachowe o zmniejszonej masie, wówczas wibracje przeszłyby na skrzynię biegów, co z kolei przekłada się na jej szybkie zużycie. Niska masa koła zamachowego objawiałaby się również zatrzymywaniem pracy silnika przy szybkim puszczeniu pedału sprzęgła. To właśnie dlatego w pojazdach są stosowane specjalne koła zamachowe dwumasowe. Koło takie składa się z dwóch lżejszych kół połączonych ze sobą przy pomocy tłumika drgań skrętnych. Jedno z nich jest połączone z silnikiem, a drugie ze skrzynią biegów. Tłumiki zapobiegają przenoszeniu wibracji na układ zmiany biegów.

Korzyści związane z zastosowaniem koła dwumasowego

Zastosowanie koła dwumasowego w silniku sprawia, że drgania na wolnych obrotach są zminimalizowane oraz eliminowany jest problem szarpania po puszczeniu pedału sprzęgła. Dużą zaletą jest fakt, że dzięki takiemu kołu zużycie paliwa zmniejsza się o około 5% oraz wydłuża się żywotność skrzyni biegów i synchronizatorów. Zaletą jest też zmniejszone opóźnienie przy dodawaniu gazu.

Jak widać koło dwumasowe jest bardzo istotnym elementem silnika. Posiada on wiele zalet i nic w tym dziwnego, że coraz więcej pojazdów jest wyposażonych w taką część.
Link do sklepu gdzie możesz tanio kupić koło dwumasowe: -> link