Filtry, które należy wymienić w samochodzie – podstawowe informacje.

Porady
filtry powietrza
Filtry są bardzo małymi elementami różnych układów silnika. Wpływają one bardzo pozytywnie na pracę samochodu.
Poniżej można znaleźć podstawowe informacje dotyczące rodzajów filtrów znajdujących się w samochodach oraz częstotliwości ich wymiany.

Wymiana filtra paliwa.

Filtr paliwa jest elementem odpowiedzialnym za oczyszczanie paliwa. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filtrów przystosowanych do różnych rodzajów samochodów. Popularne są między innymi filtry siatkowe, a także papierowe.

Częstotliwość wymiany filtrów paliwa uzależniona jest od rodzaju auta oraz od producenta filtra i jego jakości. Eksperci z dziedziny motoryzacji zalecają wymianę tego elementu po przejechaniu 15-50 tysięcy kilometrów (15 tys. dla gorszych filtrów, a 50 tys. dla filtrów lepszej jakości).

filtry paliwa

Filtry paliwa należy wymieniać co 15-50 tysięcy kilometrów (źródło: Wikipedia/World Imaging)

Koszt samego filtra, to kilkanaście, kilkadziesiąt złotych. Jego wymiana jest również tania. Warto więc regularnie wymieniać takie elementy, ponieważ dzięki nim pojazd będzie jeździł płynnie, nie będzie się dławił podczas jazdy oraz nie będzie gasnąć na wolnych obrotach.

Filtr oleju silnikowego.

Kolejnym istotnym elementem, o który należy zadbać, jest filtr oleju. Jego zadaniem jest usuwanie z oleju zanieczyszczeń powstałych w czasie pracy silnika, takich jak pozostałości paliwa, cząsteczki metalowe, pył z powietrza itp.

Oczywiście każdy model pojazdu korzysta z innych filtrów. Na szczęście w sklepach motoryzacyjnych można znaleźć odpowiednie katalogi, więc dobór odpowiedniego filtra nie będzie stanowił problemu.

Zaleca się wymianę filtra razem z olejem oraz uszczelką korka spustowego. Zwykle element ten należy wymieniać co rok lub po pokonaniu 10-20 tysięcy kilometrów.

filtr paliwa

Filtr oleju należy wymieniać co rok lub po przejechaniu 10-20 tysięcy kilometrów (źródło Wikipedia/Nutzdatenbegleiter).

Podobnie jak w przypadku filtra paliwa, również koszt filtra oleju i jego wymiany jest niski. Dzięki regularnym wymianom, w silniku będzie płynął wysokiej jakości olej, który będzie wydajnie oczyszczał silnik z zanieczyszczeń. W ten sposób można uniknąć zatarcia silnika oraz innych awarii.

Wymiana filtra powietrza.

Bardzo ważną częścią jest filtr powietrza. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza, które dostaje się z atmosfery do silnika. Niesprawny lub zanieczyszczony filtr sprawi, że do silnika dostane się zanieczyszczone powietrze, które wpłynie negatywnie na pracę jednostki napędowej. Elementami szczególnie narażonymi na zanieczyszczone powietrze są cylindry, tłoki oraz pierścienie tłokowe.

filtry powietrza

Wymiany filtra powietrza należy dokonać co 15-20 tysięcy kilometrów (źródło: Wikipedia/Maly LOLek).

Zaleca się dokonywanie wymiany filtra powietrza po przejechaniu 15-20 tysięcy kilometrów. Koszt filtra oraz samej wymiany jest niski. Taka tania inwestycja wpłynie bardzo pozytywnie na żywotność silnika.

Filtr przeciwpyłkowy.

Nie należy zapominać również o filtrze przeciwpyłkowym. Jego inna nazwa, to filtr kabiny. Nie wpływa on na pracę silnika, ale odpowiada za oczyszczanie powietrza dostającego się do kabiny. Regularna wymiana tego elementu wpłynie bardzo pozytywnie na zdrowie, a także komfort kierowcy i pasażerów pojazdu.

Tak jak we wcześniejszych przypadkach, koszt filtra przeciwpyłkowego oraz jego wymiany, jest bardzo niski. Warto więc dokonywać takiej inwestycji po przejechaniu 15-20 tysięcy kilometrów.

Regularne wymiany niskim kosztem.

Jak widać, istnieje kilka ważnych filtrów, które trzeba regularnie wymieniać. Na szczęście ceny tych elementów oraz ich wymiany są niskie. Dzięki temu można niskim kosztem w znaczący sposób wydłużyć żywotność silnika w samochodzie.