Regularna wymiana płynów eksploatacyjnych w pojeździe. O co należy zadbać ?

Porady
płyn chłodniczy

Regularna wymiana płynów eksploatacyjnych w pojeździe. O co należy zadbać?

Odpowiednia eksploatacja pojazdu jest bardzo ważna dla jego sprawności. Stara zasada mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Oznacza to, że lepiej jest zwracać uwagę na regularną wymianę płynów eksploatacyjnych. Pozwoli to uniknąć poważnych awarii różnych układów, a co za tym idzie, zmniejszą się koszty związane z użytkowaniem i naprawą pojazdu.

Dla kierowców bardzo uciążliwą porą roku jest zima. W związku z tym warto sprawdzać i wymieniać różne płyny przed porą zimową. W ten sposób można zapobiec ich zamarzaniu. Oczywiście nie oznacza to, że czynności te można zaniedbać w porze letniej. Regularna wymiana przed i po zimie zmniejszy ryzyko awarii pojazdu, a także wpłynie bardzo pozytywnie na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Zalety regularnej wymiany płynu chłodniczego.

Bardzo ważnym płynem eksploatacyjnym w pojeździe, jest płyn chłodniczy. Należy pamiętać, że taki płyn starzeje się i trzeba go wymieniać co 2-3 lata (maksymalny okres użytkowania, to 5 lat). Warto również sprawdzać co 3 miesiące temperaturę zamarzania. Jeżeli do zbiornika dolewana jest woda, to taki „płyn” zamarznie już podczas pierwszej nocy, w której pojawi się ujemna temperatura. Może to doprowadzić do zamarznięcia płynu w bloku silnika i jest to bardzo poważna awaria.

płyn chłodniczy

Płyn chłodniczy należy wymieniać co 2-3 lata. foto: radiator/ wikipedia/Sealle

Jeżeli ktoś uzupełniał nowy płyn chłodzący wodą, to przed zimą osoba taka może zastosować specjalny koncentrat, który po zmieszaniu z wodą będzie posiadał dużą odporność na zamarzanie (nawet do -37 stopni Celsjusza).

Regularna wymiana płynu hamulcowego.

Bardzo ważnym rodzajem płynu, jest płyn hamulcowy. Powinien on posiadać odpowiednią lepkość umożliwiającą prawidłową pracę w nawet bardzo niskiej temperaturze. Jest to płyn, który pochłania wilgoć, więc sprawność takiego płynu spada.

W związku z tym należy dokonywać wymiany płynu hamulcowego co 2 lata. Oprócz tego podczas każdego przeglądu konieczne jest sprawdzenie zawartości wody w płynie hamulcowym. Cały proces nie jest długi i można dokonać wymiany i przeglądu w praktycznie każdym warsztacie. Dzięki temu układ hamulcowy pojazdu będzie działał bardzo sprawnie.

Kontrola układu odpowiedzialnego za smarowanie silnika. Wymiana oleju silnikowego.

Kolejnym istotnym rodzajem płynu eksploatacyjnego jest olej silnikowy. Odpowiada on za zapewnienie silnikowi dobrego poziomu smarowania, a także oczyszcza go z różnych zanieczyszczeń. Zbyt mała ilość lub zła jakość oleju może doprowadzić do wielu usterek, a nawet do „zatarcia” silnika. W związku z tym konieczne jest regularne sprawdzanie poziomu, jakości oleju, a także poszukiwanie ewentualnych wycieków.

olej silnikowy

Olej silnikowy należy wymieniać co 15-30 tys. km lub co 2 lata. foto: wikipedia/H Padleckas

Regularne sprawdzanie oleju pozwoli na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, braków, przecieków itp. Eksperci zalecają wymianę oleju silnikowego na nowy po przejechaniu 15-30 tysięcy kilometrów. Jeśli jednak ktoś rzadko jeździ samochodem, to osoba taka powinna wymieniać olej co 2 lata. Należy również pamiętać, że razem z olejem trzeba dokonać wymianu filtru oleju.

Dobrym pomysłem jest wymiana oleju przed porą zimową. Nowy olej będzie szybciej rozchodził się po silniku w niskich temperaturach. Ma on również pozytywny wpływ na rozruch pojazdu, który nie jest garażowany w porze zimowej.

Spryskiwacze – jeden z najczęściej pomijanych układów.

Wielu kierowców nie zwraca uwagi na płyn do spryskiwaczy. Okazuje się jednak, że zamarznięty płyn może znacznie pogorszyć bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. W związku z tym należy wymieniać taki płyn przed zimą oraz na wiosnę. Zaleca się korzystanie z wysokiej jakości produktów zamarzających dopiero przy temperaturach od -22 do -25 stopni Celsjusza. W porze letniej z kolei warto korzystać z letnich płynów.

Jak widać w pojazdach znajduje się wiele płynów. Ich wymiana jest bardzo szybkim i łatwym zadaniem. Warto więc poświęcić odrobinę swojego czasu na takie czynności. Wpłynie to bardzo pozytywnie na sprawność pojazdu i różnych jego układów, a to z kolei przełoży się na niskie koszty ewentualnych napraw, zwiększy bezpieczeństwo, a także komfort jazdy.