Jak założyć warsztat samochodowy?

Artykuły
loteria paragonowa

Rozkręcenie własnego biznesu w branży motoryzacyjnej wcale nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać. Sprawdź, co zrobić, by cieszyć się z własnego warsztatu samochodowego!

Warsztat samochodowy – od czego zacząć?
Lata 90. ubiegłego stulecia słynęły z doskonałych warunków do rozwoju przedsiębiorczości. Dzięki temu w tym właśnie okresie wielu początkujących biznesmenów założyło swoje własne firmy.
Obecnie tendencja „pracy na swoim” powraca i powstają nowe pomysły na otwarcie własnej działalności. Jeżeli jesteś fanem motoryzacji, znasz się na samochodach i posiadasz odpowiednie kwalifikacje, znakomitym pomysłem może być otwarcie warsztatu samochodowego. Doskonałą formą prowadzenia takiego ośrodka jest jednoosobowa działalność gospodarcza, która daje Ci możliwość pełnej kontroli własnych zasobów oraz sprawia, że sam jesteś swoim szefem.
W kwestii formalnej, pod prowadzeniem warsztatu samochodowego należy rozumieć działalność gospodarczą obejmującą naprawę, konserwację oraz przebudowę pojazdów. A co bardzo istotne, nie wymaga się od przedsiębiorcy żadnych uprawnień ani licencji.
Zależnie od tego, jakie usługi będą oferowane w Twoim warsztacie, powinieneś zakupić odpowiedni sprzęt. Im bogatsze „menu” chcesz posiadać, tym większe będą wydatki na wyposażenie. Szczególnie niektóre elementy, takie jak podnośniki samochodowe czy urządzenia do geometrii kół, nie należą do najtańszych,
Warsztat samochodowy – główne kwestie formalne

Założenie warsztatu samochodowego wiąże się w pierwszej kolejności ze zgłoszeniem tego faktu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), zależnie od wybranej formy prawnej. Co więcej, najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie funkcjonowania Twojej firmy powinieneś złożyć formularz VAT-R w odpowiednim urzędzie skarbowym. Dzięki temu zostaniesz zarejestrowany jako płatnik podatku od towaru lub usług lub zostaniesz z niego zwolniony.
Bezwzględnie musisz zakupić także kasę fiskalną. To bardzo ważne, gdyż od 2015 roku wprowadzono obowiązek posiadania tego urządzenia w przypadku wykonywania usług w ramach warsztatu samochodowego na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Kasa pozwoli Ci na wystawianie paragonów fiskalnych. Pamiętaj o tym, iż Twoi klienci będą mogli wziąć udział w trwającej aktualnie Narodowej Loterii Paragonowej, która wystartowała w październiku 2015 r. z inicjatywy Ministerstwa Finansów. Raz z miesiącu odbywa się losowanie nagród wśród osób, które zarejestrowały swój paragon na stronie konkursowej. Zwycięzca każdej tury otrzyma nowy samochód Opel Astra, a raz na kwartał do wygrania będzie Opel Insignia. Dlaczego informacja ta jest istotna również dla Ciebie? Jeżeli wygra klient zgłaszający Twój paragon, Ty otrzymasz tablet!
Pamiętaj też, że jako przedsiębiorca i właściciel warsztatu samochodowego masz obowiązek wydawania paragonu, a na życzenie klienta – faktury. Ten ostatni dokument nie jest jednak dopuszczony do udziału w loterii. Legalna sprzedaż towarów i usług nie tylko eliminuje nieuczciwą konkurencję uchylającą się od płacenia podatków, lecz również wpływa na kondycję całej krajowej gospodarki.
Przy zakładaniu tego rodzaju działalności bardzo ważny jest również numer PKD, Polskiej Klasyfikacji Działalności. W przypadku warsztatu samochodowego to 4520.Z, jeżeli chcesz poszerzyć swoje usługi o sprzedaż części samochodowych, powinieneś dodatkowo wykazać kod 4532.Z. Gdybyś trudnił się także naprawą motocykli, odpowiednia wartość to 4540.Z.
Pozostaje jeszcze jedna bardzo istotna kwestia – w przypadku spółki cywilnej lub jednoosobowej działalności gospodarczej jesteś zobowiązany do zgłoszenia tego faktu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość opłacanych składek zależy od wybranego wariantu. Warto wiedzieć, że osoby rozpoczynające własną działalność mogą liczyć na bardzo preferencyjne stawki ZUS w ciągu pierwszych 2 lat. Stawka miesięczne jest wtedy z reguły o około 50% niższa od standardowej.
Nie zapomnij o odpowiednim lokalu!
Na szczęście, sam warsztat może być usytuowany niemal w każdej lokalizacji. Musisz mieć jednak na względzie wymagania techniczne oraz przepisy BHP, zgodnie z którymi lokal powinien posiadać odpowiednią wentylację, posadzki antypoślizgowe i prawidłowe oświetlenie. Co ważne, niektóre urządzenia warsztatowe zobligowane są do posiadania aktualnych homologacji i certyfikatów.