System rozpoznawania zmęczenia i asystent pasa – technologie bezpieczeństwa w SEAT LEON 5D

Artykuły
system-ropoznawania-zmeczenia-i-aystent-pasa-technologie-bezpieczenstwa-w-seat-leon-5d

Współcześnie produkowane samochody kompaktowe są coraz lepiej wyposażone. Montuje się w nich nowoczesne systemy bezpieczeństwa, do tej pory stosowane w bardzo drogich samochodach z segmentu premium.
Przykładem może być kompaktowy Seat Leon 5D, którego wyposażono w dwa nowoczesne systemy, znacznie zwiększające poziom bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów.

Pięciodrzwiowy Seat Leon przyciąga wzrok nowoczesną i bardzo dynamiczną sylwetką, a do tego może pochwalić się mocnymi jednostkami napędowymi i bogatym wyposażeniem z dziedziny bezpieczeństwa, komfortu oraz multimediów. Poza tym samochód rozpoznaje zmęczenie u kierowcy a także pozwala mu utrzymać właściwy pas ruchu. To kolejny atut samochodu, który może pochwalić się maksymalną notą pięciu gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP.

System rozpoznawania zmęczenia

System rozpoznawania zmęczenia to świetne rozwiązanie dla tych kierowców, którzy często wyjeżdżają w dalekie trasy. System w czasie jazdy analizuje ruchy kierownicy i porównuje je z typowymi, jakie kierowca wykonuje zazwyczaj. W przypadku osoby zmęczonej ruchy te mogą być spowolnione lub przerywane ruchami chaotycznymi, kiedy to kierowca będzie chciał skorygować tor jazdy auta. W przypadku wykrycia zmęczenia, system zamontowany w Seacie Leon 5D będzie ostrzegał kierowcę wyświetlając ikonę na wyświetlaczu multimedialnym, umieszczonym w kokpicie środkowym, jak również wyemituje specjalny i charakterystyczny sygnał ostrzegawczy.

Nie warto tego lekceważyć – bardzo zmęczony kierowca może przysnąć na sekundę w czasie jazdy, zwłaszcza podczas poruszania się po monotonnej drodze, na przykład po autostradzie. I zaledwie tyle może wystarczyć, aby doszło do tragicznego zdarzenia na drodze.

Asystent pasa ruchu

Jazda po właściwym pasie ruchu jest niezwykle ważna w przypadku poruszania się po autostradach, trasach szybkiego ruchu i wielopasmowych drogach w mieście. Samochody wówczas jadą z prędkością przekraczającą 70 km/h, co sprawia, że nagły wjazd na inny pas ruchu może spowodować poważny wypadek. W dodatku, ze względu na martwe pole w lusterkach bocznych, wielu z pędzących aut i motocykli po prostu nie widać.

Dlatego też Seat Leon 5D posiada wbudowaną kamerę w lusterku wstecznym. Jej zadaniem jest śledzenie linii pasa ruchu, po jakim porusza się auto i sprawdzanie pozycji samochodu wedle tych linii. W przypadku, gdy system wykryje, że auto nagle zjeżdża na inny pas (bez wyraźnego ruchu kierownicą, wykonanego przez kierowcę), skoryguje tor jazdy samochodu na właściwy. To doskonała pomoc, zwłaszcza podczas jazdy z dużą prędkością.

Zarówno asystent pasa ruchu jak i system rozpoznawania zmęczenia znacząco zwiększają bezpieczeństwo w czasie dużych i małych podróży. Warto wypróbować działanie tychże systemów na żywo. Wyposażony w nie Seat Leon 5D czeka na klientów w autoryzowanym salonie Plichta-Gdynia.