Limity prędkości na polskich drogach

Artykuły
prędkość na obrazku

Kierowcy na terenie Polski mają do czynienia z kilkoma rodzajami dróg, które przeznaczone są do ruchu aut osobowych, motocykli, pojazdów ciężarowych, dostawczych, autobusów, itp.

Sprawą kluczową dla bezpieczeństwa jest jazda po danych drogach z odpowiednią prędkością. Przekroczenie dozwolonego limitu wiąże się z przykrymi konsekwencjami, takimi jak otrzymanie mandatu, a nawet utrata prawa jazdy. Piraci drogowi stwarzają również niebezpieczeństwo dla siebie oraz innych osób korzystających z dróg publicznych. Warto więc zapoznać się z ograniczeniami prędkości obowiązującymi w Polsce i ich przestrzegać.

Prędkości dozwolone na polskich autostradach

Autostrady to częściowo płatne, a częściowo darmowe drogi szybkiego ruchu, które zostały zbudowane w celu zapewnienia możliwości szybkiego pokonywania dalekich tras. Oznacza to, że drogi takie pozwalają na rozwijanie dużych prędkości, ale i tak obowiązują na nich pewne ograniczenia, których należy ściśle przestrzegać.

Ograniczenia autostradowe są różne w zależności od pojazdu, który porusza się po takiej drodze. Auta osobowe, motocykle oraz auta dostawcze o łącznej masie mniejszej niż 3,5 tony mogą osiągać na autostradach maksymalną prędkość 140 kilometrów na godzinie. Pojazdy ciężarowe, pojazdy z przyczepami czy też auta dostawcze cięższe niż 3,5 tony mogą jeździć po autostradzie z prędkością 80 km/h. Trochę wyższa prędkość obowiązuje autobusy (100 km/h).

Prędkości dopuszczalne na polskich drogach ekspresowych

Innymi, bardziej popularnymi drogami szybkiego ruchu, które często spełniają zadania obwodnic oraz dróg łączących różne miasta, są drogi ekspresowe. W zależności od pojazdu oraz typu drogi ekspresowej, kierowców obowiązują różne limity prędkości maksymalnej.

Jeśli droga ekspresowa posiada dwie jezdnie to auta osobowe, dostawcze poniżej 3,5 ton oraz motocykle mogą po nich jeździć z prędkością maksymalną 120 km/h. Te same pojazdy muszą przestrzegać ograniczenia do 100 km/h w przypadku drogi ekspresowej jednojezdniowej.

Autobusy, ciężarówki, auta dostawcze cięższe niż 3,5 tony czy też auta z przyczepami mogą rozwijać maksymalną prędkość 80 km/h (tak jak na autostradzie) w przypadku drogi ekspresowej z jedną jezdnią. Na drodze dwujezdniowej limit ten wzrasta do 100 km/h.

Pozostałe drogi oraz oznaczenia zieloną tablicą

Jeśli chodzi o drogi z zieloną tablicą to taki kolor spełnia zadania informacyjne. W przypadku braku jakiegokolwiek znaku informującego o ograniczeniu prędkości albo białego znaku określającego teren zabudowany, wówczas zasady dotyczące prędkości są takie same jak w przypadku każdej innej drogi poza obszarem zabudowanym (zwykle prędkość maksymalna to 90 km/h). Znak z ograniczeniem pod zieloną tablicą zobowiązuje do przestrzegania danego limitu na terenie całej miejscowości (skrzyżowanie nie odwołuje ograniczenia).