Kupno nowego lub używanego samochodu wiąże się z koniecznością spełnienia wielu wymagań. Jednym z nich jest konieczność wizyty w wydziale komunikacji w celu przerejestrowania pojazdu na nowego właściciela. Warto więc odpowiednio przygotować się do tego procesu.
(Rejestracja pojazdu to bardzo ważny proces. Źródło: Radomsko district web page, Public domain, Wikimedia Commons)
Należy pamiętać, że istnieje możliwość upoważnienia innej osoby do zarejestrowania pojazdu w naszym imieniu. Konieczne jest wówczas wypisanie i podpisanie specjalnego dokumentu, w którym upoważniamy daną osobę do rejestracji. Czynność taka wiąże się z koniecznością uiszczenia odpowiedniej opłaty w kwocie kilkunastu złotych.
Kiedy należy zarejestrować pojazd?
Auto, niezależnie od tego czy jest nowe czy używane oraz czy jest sprowadzane zza granicy czy kupione z Polski – należy je zarejestrować w ciągu 30 dni od momentu nabycia. W tym czasie należy skompletować odpowiednie dokumenty i przygotować się do procesu rejestracji, który zostanie dokonany w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu.
Bardzo ważne jest wyrejestrowanie pojazdu przez poprzedniego właściciela. Warto więc skontaktować się z nim, aby dowiedzieć się czy już powiadomił swój urząd komunikacyjny o fakcie sprzedaży własnego auta.
Samochód z Polski
Rejestracja nowego pojazdu kupionego w Polsce jest najłatwiejsza, ponieważ do urzędu należy przynieść wniosek rejestracyjny, dokument tożsamości, dowód własności pojazdu (faktura VAT za zakup, umowa kupna-sprzedaży, itp.), kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz wyciąg ze świadectwa homologacji. Koszty związane z wydaniem tablic rejestracyjnych, nalepek kontrolnych, pozwolenia czasowego (tzw. „miękki dowód rejestracyjny”), dowodu rejestracyjnego, itp. mieszczą się w kwocie 180,50 zł. Po otrzymaniu miękkiego dowodu można bezproblemowo korzystać z auta, ale konieczna będzie ponowna wizyta w urzędzie w celu uzyskania ostatecznego, stałego dowodu (zwykle czeka się na to od 1 do 3 tygodni). W ciągu 14 dni należy również udać się do Urzędu Skarbowego z aktem darowizny oraz w celu wypełnienia druku PPC (podatek od czynności cywilno-prawnych), jeśli chcemy, aby ktoś był współwłaścicielem auta (pozwoli to danej osobie na uzyskanie zniżek w towarzystwach ubezpieczeniowych). W przypadku samochodu używanego należy przynieść dodatkowo dowód rejestracyjny auta z ważnym przeglądem oraz stare tablice rejestracyjne.
Samochody zza granicy
Rejestracja pojazdu zza granicy wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat rejestracyjnych (256 zł) oraz opłaty recyklingowej w wysokości 500 zł dla wszystkich aut, które są rejestrowane w kraju po raz pierwszy. Dokumenty potrzebne do rejestracji takiego auta, to wniosek rejestracyjny, dokument tożsamości, dowód własności pojazdu (faktura VAT za zakup, umowa kupna-sprzedaży, itp.), kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz wyciąg ze świadectwa homologacji, zwolnienie z homologacji lub świadectwo zgodności WE, a także potwierdzenie wniesienia opłaty recyklingowej. Konieczna jest opłata akcyzy, potwierdzenie odprawy celnej oraz dowód zapłaty podatku od towarów i usług, ważny dokument z badania technicznego oraz tłumaczenia dokumentów wykonane przez tłumacza przysięgłego. Niektóre kraje (np. USA) mają specjalne warunki i wymagane są dodatkowe dokumenty, o których można dowiedzieć się w urzędzie komunikacji. Oczywiście sprowadzanie takich aut wiąże się zwykle z większymi kosztami.
Jak widać procedura nie jest skomplikowana. W każdym z wyżej wymienionych wypadków po około 30 minutach otrzymamy „miękki” dowód rejestracyjny, a po kilku tygodniach należy odwiedzić urząd w celu odbioru stałego dowodu. Nie zajmuje to wiele czasu i nie jest to trudne. Najwięcej trudności związanych z rejestracją jest spowodowanych brakiem odpowiednich dokumentów, dlatego najważniejszą czynnością związaną z rejestrowaniem samochodu jest upewnienie się, że wszystkie dokumenty są ważne i niczego nie brakuje.