Regeneracja turbosprężarek

Porady

Turbosprężarki i ich skuteczna regeneracja.

Nowoczesne pojazdy mechaniczne coraz częściej wyposażone są w turbosprężarki, czyli w urządzenia, które odpowiadają za zwiększenie mocy silnika.
Dzięki turbosprężarkom, auto zachowuje się dynamicznie na drodze. Poniżej można znaleźć podstawowe informacje na temat turbosprężarek, ich awarii oraz regeneracji.

Czym są turbosprężarki?

Turbosprężarki, to wirnikowe urządzenia, które składają się z turbiny i sprężarki. Elementy te umieszczone są na wspólnym wale. Dzięki turbosprężarce można znacznie zwiększyć moc silnika. Spaliny generowane przez silnik zasilają turbinę, a sprężarka ma za zadanie zasilanie silnika sprężonym powietrzem. W wyniku tego działania można osiągnąć wyższy stopień sprężania, a do cylindra wprowadzana jest większa ilość powietrza. Efektem tego jest wyższa sprawność silnika.

Objawy uszkodzenia lub zanieczyszczenia turbosprężarki.

Oczywiście turbosprężarka jest tylko urządzeniem mechanicznym, które może ulec awarii. W związku z tym należy zwracać uwagę na zachowanie samochodu i zareagować od razu, gdy pojawią się niepokojące objawy zanieczyszczenia lub uszkodzenia turbosprężarki.

Najpopularniejszym objawem wadliwej turbosprężarki jest utrata mocy auta. Jeżeli pojazd ma pogorszone osiągi, a turbina spóźnia się z reakcją na wciśnięcie pedału gazu, to najprawdopodobniej turbina jest przeładowana i zacinają się w niej łopatki. Dalsza jazda może być niebezpieczna (np. nagły spadek mocy podczas wyprzedzania).

Kolejnym objawem awarii jest niebieski lub czarny kolor spalin. Niebieskie spaliny oznaczają spalanie oleju (nieszczelna turbina), a czarny dym informuje o tym, że część paliwa nie została spalona przez silnik (turbina dostarcza za małą ilość powietrza). Uszkodzona turbosprężarka może również spowodować nadmierne zużycie oleju. Należy również zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju hałasy i gwizdy, które mogą być objawami uszkodzonej turbosprężarki.

Regeneracja turbosprężarek.

Regeneracja i naprawa turbosprężarek polega na sprawdzaniu (przy pomocy cyfrowych mikroskopów) oraz czyszczeniu wszystkich elementów przy pomocy specjalnych myjek ciśnieniowych i ultradźwiękowych. Elementy turbosprężarki są piaskowane w specjalistycznych śrutownicach. Po wykonaniu tych czynności następuje wymiana wszystkich uszkodzonych elementów, a następnie wyważony zostanie wałek wolnoobrotowy, a także koło kompresujące. Następnie wykonywane jest wyważanie wysokoobrotowe w symulowanych warunkach podobnych do pracy silnika. Na końcu wszystkie elementy turbiny zostaną zmontowane i dokonana zostanie ich regulacja.

Kiedy należy regenerować turbosprężarkę?

Generalnie, trwałość turbosprężarki, to 200 000 kilometrów. Oznacza to, że nie należy czekać na pojawienie się pierwszych objawów awarii, tylko warto dokonać diagnozy i w razie potrzeby, regeneracji turbosprężarki po przejechaniu każdych 200 tysięcy kilometrów. Dzięki takiemu zachowaniu można uniknąć poważniejszych awarii i zwiększenia kosztów naprawy oraz eksploatacji pojazdu.

http://regeneracja-turbosprezarek-wroclaw.pl

http://naprawaturbosprezarek.pl