Rodzaje akumulatorów samochodowych

Artykuły

Każdy pojazd samochodowy jest wyposażony w akumulator, bez niego praktycznie auto nie mogłoby jechać. Z doświadczenia wiemy, że naładowany akumulator to sprawny samochód.  Zazwyczaj akumulator zamontowany po raz pierwszy przez producenta wystarcza na około 5 lat,  potem należy kupić następny. Jeżeli zostaliśmy już postawieni przed faktem dokonania zakupu nowego akumulatora, to powinniśmy kierować się kilkoma zasadami. Oczywiście możemy udać się do mechanika i kierować jego sugestiami, ale możemy też sami dokonać wyboru.

1. Wymiary akumulatora – oczywiście niekwestionowaną zasadą jest to, że wymiary nowego akumulatora nie mogą przekroczyć przeznaczonego miejsca w samochodzie

2. Pojemność akumulatora i silnika – akumulator, a w zasadzie jego siła w każdym samochodzie jest dostosowana do pojemności silnika. Siła ta wyrażona jest w Ah czyli amperogodzinach, nie może być zbyt mała, bo silnik nie odpali i zbyt duża, gdyż alternator nie będzie w stanie go naładować. Zazwyczaj dane te są zawarte w katalogach dotyczących konkretnego modelu pojazdu. Pojemność akumulatora samochodowego powinna być taka sama jak poprzedniego lub najwyżej o 10 % większa niż wartość katalogowa producenta.

3. Prąd rozruchowy akumulatora – określa najwyższe natężenie akumulatora w temperaturze minus 18 stopni C , wyrażone w A (amperach). Oznacza to, że większy prąd rozruchowy akumulatora to większa energia w krótszym czasie dotrze do rozrusznika. Ten parametr akumulatora ma niebagatelne znaczenie w warunkach zimowych w temperaturze poniżej O stopni C, gdyż wówczas z uwagi na zgęstniały olej, silnik potrzebuje większej energii do jego rozruchu. Wartość prądu rozruchowego akumulatora podawana jest według normy np. EN, IEC, DIN. Posiadacze aut z systemem start-stop muszą zakupić akumulator ECM albo AGM (ten typ akumulatora może przegrzewać się, stąd montuje się go np. w bagażniku).

Na rynku dostępne są następujące rodzaje akumulatorów samochodowych:

Akumulator standardowy (z płynnym elektrolitem) inaczej – oparty jest na tradycyjnej technologii, akumulator wymaga uzupełniania elektrolitu, ma niewielki maksymalny prąd rozruchowy, ale można go zrekompensować wybierając akumulator z większą pojemnością. Ulepszona jego wersja oparta jest na technologii ECM.

Akumulatory AGM – należą do akumulatorów bezobsługowych, sprawdzają się w autach z napędem hybrydowym lub w pojazdach komunikacji publicznej, wykorzystywane w autach z bogatym wyposażeniem elektrycznym np. w autach z systemem start-stop, gdzie często występuje cykliczne ładowanie oraz rozładowanie. Akumulatory te narażone są na przegrzanie, dlatego miejsce ich instalowania znajduje się poza otoczeniem silnika.

Akumulatory żelowe – akumulator żelowy ma zastosowanie w autach, w których konieczne jest długotrwałe zasilanie np. w przyczepkach kempingowych. Nie jest on natomiast akumulatorem rozruchowym.

Po zakup nowego akumulatora samochodowego powinniśmy się udać do sklepu motoryzacyjnego lub marketu, ale pamiętajmy, by był wyprodukowany najlepiej maksymalnie pół roku przed naszym zakupem. Wszystkim zmotoryzowanym życzymy, aby Wasze auto odpalało zawsze za pierwszym razem.

Specpart.pl wsparł nas merytorycznie przy tworzeniu materiału.

 • Krystian Czoch

  Dobrać dobry akumulator jest trudno. Mi się na całe szczęście udało. Znalazłem idealny w http://max-energia.pl/ i to w dość świetnej cenie.

  • Baśka

   Mój mąż też jest zachwycony tym sklepem http://max-energia.pl/ ja również od nich zamawiałam przy okazji jego zamówienia jakieś drobiazgi i gadżety. Ogólnie nie ma na co narzekać, szybka dostawa. Maż jest zachwycony akumulatorem.

 • Rogal

  Ja również kupowałem akumulator w http://max-energia.pl/ i działa świetnie. już trochę go mam i oceniam 10/10.