Ubezpieczenie samochodu na gaz – ile kosztuje?

Artykuły
mercedes
Jesteś właścicielem samochodu z instalacją gazową? A może zamierzasz kupić taki pojazd lub zmienić zasilanie z benzynowego na gazowe?

Instalacja gazowa jest kosztowna, ale ten wydatek szybko się zwraca, ponieważ znacznie spada cena eksploatacji pojazdu. Jednak jeśli masz samochód na gaz, musisz liczyć się ze wzrostem ceny za polisę ubezpieczeniową. Poznaj więcej informacji!

Instalacja gazowa w samochodzie to bardzo ekonomiczne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które dużo podróżują. Gaz jest tańszy niż inne paliwa i choć zużywa się go więcej, to ostatecznie i tak jest najbardziej oszczędną formą zasilania pojazdu. Zatem nic dziwnego, że jest to tak popularne rozwiązanie. Nie umknęło to również firmom ubezpieczeniowym. Przy ustalaniu stawek na polisę OC sposób zasilania pojazdu jest równie ważny co inne jego parametry techniczne.

Instalacja gazowa w samochodzie – z czym to się wiąże?

Jeśli planujesz założyć instalację gazową w swoim pojeździe lub kupić samochód zasilany na gaz, musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach tego rozwiązania.

  • Montaż butli LPG kosztuje sporo, a do tego wiąże się z modyfikacjami układów w samochodzie, co może zwiększyć awaryjność podzespołów.
  • Pojemnik na gaz zajmuje dużo miejsca w bagażniku.
  • Instalację gazową należy regularnie sprawdzać w specjalistycznych punktach, co 10-15 tysięcy kilometrów.
  • Za auto z LPG zapłacisz więcej także podczas corocznego przeglądu technicznego.

Wszystkie te wady równoważy fakt, że jazda samochodem „w gazie” jest po prostu tańsza, dlatego na taki pojazd najczęściej decydują się osoby, które codziennie pokonują duże odcinki drogi lub regularnie jeżdżą w dalekie podróże.

Instalacja gazowa w samochodzie to jednak także większe ryzyko dla ubezpieczycieli. Dlaczego?

  • Oznacza zwiększoną możliwość wystąpienia awarii różnych układów, ze względu na źle zainstalowaną instalację.
  • Im więcej kilometrów jest pokonywane, tym ryzyko wystąpienia wypadku lub kolizji wzrasta.

Aby zrekompensować ryzyko częstego występowania szkód, firmy ubezpieczeniowe podnoszą składki na ubezpieczenie samochodów z LPG.

Ile kosztuje polisa OC dla samochodu z gazem?

Każda firma ubezpieczeniowa podchodzi inaczej do samochodu z instalacją gazową. W niektórych ten fakt jest pomijany, natomiast w innych to bardzo ważny czynnik. Wszystko zależy od polityki danego ubezpieczyciela. Badania rynku z 2019 roku pokazują, że za ubezpieczenie auta z LPG właściciele byli zmuszeni zapłacić prawie o 200 złotych więcej niż osoby, które poruszały się samochodem elektrycznym! To spora różnica.

Dlatego, jeśli chcesz zakupić polisę na nowy rok, zapoznaj się z wszystkimi dostępnymi opcjami na rynku. W tym celu najlepiej jest sięgnąć po internetowy kalkulator ubezpieczeń. Sprawdzenie wysokości ubezpieczenia samochodu w rankomat.pl  i na podobnych stronach jest bardzo proste.

Wystarczy, że otworzysz formularz i wprowadzisz do niego wszystkie potrzebne dane, czyli:

  • informacje o pojeździe, w tym m.in. pojemność silnika, markę, rok produkcji,
  • dane osobowe kierowcy i innych użytkowników pojazdu, w tym np. rok zdania prawa jazdy, długość opłacania składek, a także PESEL,
  • sposób użytkowania samochodu, czyli np. szacowaną liczbę kilometrów, które zostaną pokonane w trakcie obowiązywania ubezpieczenia.

Na podstawie tych danych system opracuje wysokość polisy i przedstawi Ci propozycje kilku firm ubezpieczeniowych. Do Ciebie należy tylko zweryfikowanie oferty i wybranie tej najbardziej korzystnej.

Zainstalowałem gaz – czy muszę zgłosić to ubezpieczycielowi?

Zdecydowałeś się założyć instalację gazową w samochodzie? To na pewno dobra decyzja, która pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie na paliwie. Jednak ten fakt musisz zgłosić nie tylko do wydziału komunikacji, gdzie rejestrowałeś samochód. Niezbędne będzie także poinformowanie o zmianie Twojego ubezpieczyciela.

Jak to zrobić? Wystarczy tylko, że przedstawisz skan wpisu o instalacji gazowej do dowodu rejestracyjnego. Następnie towarzystwo dokona rekalkulacji składki i poinformuje Cię o ewentualnych dodatkowych kosztach do opłacenia z powodu poważnych zmian w konstrukcji samochodu.