Ubezpieczenie samochodu – to warto wiedzieć

Artykuły

Ubezpieczenie samochodu będzie niezastąpione wówczas, gdy uczestniczymy w wypadku, grad zniszczy nam karoserię lub auto odmówi posłuszeństwa w środku lasu. Pytanie brzmi, na co możemy liczyć, kupując konkretny rodzaj ubezpieczenia? Aby się tego dowiedzieć, przyjrzyjmy się, czym różnią się od siebie poszczególne ubezpieczenia komunikacyjne i co nam oferują. Oto kilka ważnych informacji o ubezpieczeniu samochodu.

Ubezpieczenie samochodu – czym jest?

Być może komuś wydaje się, że wiedza dotycząca ubezpieczenia samochodu to wiedza tajemna. Jednak podstawowe wiadomości na temat ubezpieczeń komunikacyjnych nie powinny nikogo przerosnąć. Tym bardziej, że ubezpieczenie samochodu należy do najpopularniejszych polis kupowanych przez klientów. Ubezpieczenia komunikacyjne określone zostały w ustawie z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Należą one do segmentu ubezpieczeń majątkowych działu II. Dzielą się na ubezpieczenia, które musimy zapłacić, czyli obowiązkowe OC oraz dobrowolne, czyli AC i Assistance.

OC – obowiązek każdego właściciela samochodu

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest jedynym rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego, który musimy wykupić. Żaden właściciel pojazdu nie może uniknąć tego obowiązku, nawet jeśli auto stoi niesprawne na podwórku, a nie zostało wyrejestrowane. Podczas kontroli drogowej Policja sprawdza, czy kierowca posiada obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Jeśli przyłapie delikwenta bez aktualnej polisy OC, kary są bardzo dotkliwe. W 2019 roku za spóźnienie do 3 dni osoba jadąca autem osobowym zapłaci 900 zł, a ciężarówką 1350 zł. Po dwóch tygodniach zwłoki kary sięgają już 4500 zł w przypadku samochodu osobowego i aż 6750 zł dla auta ciężarowego.

Czy każdy z nas ma świadomość, w czym pomaga OC? Przecież wypadki, kolizje, czy drobne stłuczki to zdarzenia, które mogą spotkać każdego uczestnika ruchu. Wtedy właśnie możemy liczyć na ochronę ubezpieczenia OC przed finansowymi skutkami szkód, których jesteśmy sprawcą. Oznacza to, że jeśli inny uczestnik ruchu przez nas ucierpiał, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy samochodu czy leczenia poszkodowanego, a w przypadku przyznania mu renty – będzie wypłacał świadczenie. Trzeba także pamiętać, że OC przypisane jest do konkretnego samochodu, a nie kierowcy. Co więcej – zakres ochrony ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo, czyli identyczny w każdym towarzystwie. Co to oznacza dla nas jako kierowców? Najlepszym OC będzie najtańsze OC, a aby je znaleźć, warto porównywać oferty różnych ubezpieczycieli.

Ile zapłacimy za OC?

Od czego zależy cena OC? Okazuje się, że od wielu różnych czynników. Podczas zakupu polisy znaczenie mają informacje zarówno o właścicielu pojazdu, jak i o samym samochodzie. Liczy się m.in. miejsce zamieszkania, wiek kierowcy, doświadczenie za kierownicą, zawód czy dotychczasowy przebieg ubezpieczenia. Istotne są także parametry samochodu, w tym zwłaszcza pojemność silnika.

Zazwyczaj, z najwyższymi cenami OC muszą liczyć się młodzi kierowcy, którzy nie mają jeszcze wieloletniego doświadczenia za kierownicą oraz nie zdołali wypracować żadnych zniżek za bezszkodową jazdę. Ta przynosi bardzo pozytywny efekt w postaci zniżek, które już po 6 latach wynoszą 60%. Nie bez znaczenia jest także wysoka wypadkowość w grupie młodych kierowców.

– Jeszcze kilka lat temu na rynku komunikacyjnym trwała prawdziwa wojna cenowa. Największe podwyżki miały miejsce w 2016 roku. Później ceny polis OC rosły, ale w mniejszym tempie. Na szczęście kilka czynników sprawiło, że proces ten się odwrócił, a ceny OC ustabilizowały się. – tak obecną sytuację na rynku ubezpieczeń OC komentuje Bartłomiej Roszkowski z internetowej multiagencji ubezpieczeniowej Punkta. – Badanie rynku wskazuje, że w sierpniu 2019 roku średnia cena ubezpieczenia OC w Polsce wynosiła nieco ponad 700 zł. Warto jednak zaznaczyć, że niektórzy kierowcy nadal mogą znaleźć ubezpieczenie samochodu, za które zapłacą poniżej 300 zł.

AC – dobrowolne ubezpieczenie samochodu

Niemal dla każdego kierowcy, samochód jest jego oczkiem w głowie. Boimy się zatem różnych zdarzeń losowych, które mogłyby uszkodzić nasze auto. Mogą to być: grad, powódź, kradzież, czy zarysowanie na parkingu. Jednak wielu z nas poprzestaje tylko na strachu i, jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego, jedynie jedna czwarta kierowców opłaca AC. Czym jest autocasco? Jest to dobrowolne ubezpieczenie, którego cel stanowi ochrona pojazdu wraz z wyposażeniem w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży.

Od czego zależy cena polisy autocasco? Przede wszystkim od zakresu ochrony, którą AC nam gwarantuje. Im większą ilość zdarzeń obejmuje polisa, tym wyższa będzie składka. Ale przecież powinno nam zależeć, żeby dostać odszkodowanie nie tylko w przypadku kradzieży, czy szkody całkowitej. Dlatego warto chronić swoje auto i zapłacić więcej, zamiast żałować, gdy sarna wyskoczy nam na drogę lub gałąź uszkodzi karoserię podczas nawałnicy.

Assistance – pomoc w razie nieoczekiwanych zdarzeń

A co jeśli nasz samochód niespodziewanie zepsuje się w trasie albo zabraknie paliwa? Co w sytuacji, kiedy złapiemy gumę? W każdym z tych przypadków z pomocą przyjdzie nam ubezpieczenie assistance. Jest to dobrowolne ubezpieczenie samochodu, które zapewnia klientowi określoną pomoc w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Najczęściej występuje w pakiecie razem z AC. W razie potrzeby wystarczy więc zadzwonić na infolinię, a ubezpieczyciel zapewnia naprawę pojazdu na miejscu, holowanie auta, transport kierowcy i pasażerów lub wynajem samochodu zastępczego. Warto wiedzieć, żę cena asisstance także zależy od zakresu ochrony naszego auta. Droższe warianty obejmują także m.in. wymianę koła czy dostarczenie paliwa.

O czym należy pamiętać?

W zdecydowanej większości wypadków właściciele samochodów opłacają OC na 12 miesięcy. W przypadku tego ubezpieczenia polisa może zostać przedłużona automatycznie. Jest to jednak niemożliwe, gdy kupimy auto i korzystamy z polisy poprzedniego właściciela.  Jeśli jednak samochodów w ciągu całego roku należy do nas, towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek przypomnienia o tym fakcie na 14 dni przed wygaśnięciem ochrony. Natomiast klient, który zdecyduje się na zmianę ubezpieczyciela, musi złożyć wypowiedzenie najpóźniej dzień przed zakończeniem dotychczasowej umowy. AC także najczęściej zawiera się na rok, ale to kierowca może realnie decydować, jak długiego okresu ochrony potrzebuje.

– Najwięcej zawartych w naszym kraju polis obejmuje wyłącznie OC samochodu. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe oferują coraz więcej bardzo atrakcyjnych pakietów ubezpieczenia. Zdecydowanie warto skorzystać z ubezpieczeń dobrowolnych, ponieważ wówczas chronimy również siebie i swój pojazd. Przed zakupem polisy musimy po prostu zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Takie spersonalizowane podejście do ubezpieczenia sprawi, że wybierzemy najkorzystniejszą dla siebie polisę. Pomocnym narzędziem do tego celu są dostępne na rynku kalkulatory OC i AC  – podsumowuje Bartłomiej Roszkowski.