Własne cztery kółka, czyli poradnik zakupu samochodu

Artykuły
santander
Masz dosyć dojeżdżania do pracy komunikacją miejską? Choćby podróżować na co dzień najwyższej klasy metrem, to nic nie zastąpi wygodnego samochodu. Jeśli planujesz zakup swojego auta, weź pod uwagę poniższe wskazówki, dzięki którym doskonale przygotujesz się do poszukiwań oraz samej transakcji.

Od czego zacząć?

Od ustalenia swoich potrzeb. Zastanów się nad tym, do czego tak naprawdę będziesz używał swojego nowego samochodu. Do dojeżdżania do pracy każdego dnia? Do wyjazdów weekendowych? A może planujesz powiększenie rodziny i chcesz podwyższyć standard życia swoich bliskich? Weź pod uwagę wszystkie swoje motywacje. W kolejnym kroku zastanów się nad budżetem. Nie tylko takim, który możesz przeznaczyć na zakup czterech kółek, ale sprawdź też, jakimi środkami możesz dysponować każdego miesiąca, by wydać je na m.in. utrzymanie auta czy benzynę. Może dobrym pomysłem będzie kredyt samochodowy?

Następnie zabierz się do przeszukiwania ogłoszeń w celu odnalezienia pojazdu spełniającego twoje obecne wymagania.

Pierwsze auto niech będzie… wolne

Jeśli pierwszy raz w życiu kupujesz samochód, to postaraj się znaleźć taki, który nie będzie dużo palił i tym samym, nie będzie w stanie rozwijać dużych prędkości. Kierowcom z krótkim stażem poleca się, dla bezpieczeństwa ich i innych uczestników ruchu drogowego, wybrać pojazd, który nie ma dużych możliwości w tym zakresie. Dodatkowo zadbaj o to, by było funkcjonalne. Z tego powodu twoje pierwsze auto powinno zostać wyposażone w ABS, poduszki powietrzne oraz wspomaganie kierownicy.

Obejrzyj samochód na własne oczy

Gdy zdecydowałeś się na kupno auta z drugiej ręki, przeglądaj ogłoszenia z dużą ostrożnością. Nie zawsze warto jechać na drugi koniec kraju, by obejrzeć przedmiot sprzedaży – zwłaszcza gdy nie znasz wszystkich informacji na temat danego pojazdu.

Pamiętaj, by podczas pierwszych oględzin samochodu na żywo zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak stan karoserii i podwozia, odgłosy silnika itd. Jeśli nie znasz się na motoryzacji, najlepiej poproś o pomoc kogoś, kto ma większe doświadczenie niż ty lub zabierz auto do znajomego warsztatu, by móc otrzymać porady od mechanika.
Nie zapomnij też zapytać właściciela o numer VIN, by dzięki temu sprawdzić historię samochodu.

Nowe auto – zaplanuj budżet

Gdy już wybrałeś samochód, zweryfikuj swoje możliwości finansowe. Pamiętaj, że posiadanie samochodu nie wiąże się tylko z ceną wykupu, ale potem z ubezpieczeniem komunikacyjnym, kosztami utrzymania i paliwa. W związku z tym dobrze przeanalizuj swoje oszczędności oraz domowy budżet.

Na rynku dostępne są też taki usługi bankowe jak kredyty samochodowe. To nic innego jako wygodna pożyczka celowa, którą może wykorzystać do wykupu nowego lub używanego wymarzonego auta. W Santander Consumer Banku na przykład możesz wziąć kredyt zarówno na dwuślad z salonu, jak i z drugiej ręki lub nawet na jednoślad – motocykl. Kredyt samochodowy to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wygodnie spłacać raty przez lata i mieszkają poza Polską. W tej instytucji bez problemu zostaną zaakceptowane różne źródła dochodu, również z zagranicy.

Kupując samochód, przede wszystkim nie należy się spieszyć. Warto jest poświęcić odpowiednią ilość czasu, by dobrze przeanalizować każdą ofertę i tym samym nie stracić oszczędności przeznaczonych na zakup auta, które powinno służyć Ci przez lata.