Wstępny przegląd po zakupie używanego auta z Niemiec – o czym należy pamiętać?

Artykuły
ford kuga

Chcesz kupić używany samochód z Niemiec i już nie możesz się doczekać, kiedy po raz  pierwszy wyruszysz w długą trasę ze swoją rodziną? Nadal ciężko Ci uwierzyć, że masz szansę nabyć pojazd ekskluzywnej marki w tak atrakcyjnej cenie? Jeżeli chcesz mieć gwarancję bezpieczeństwa, nie zapomnij o wstępnym przeglądzie stanu technicznego swojego nowego auta.

Czy można wierzyć zapewnieniom sprzedawcy?

Poprzedni właściciel przekonuje Cię, że samochód nie wymaga w najbliższym czasie żadnych remontów czy wymiany podzespołów? Takie zapewnienia możesz traktować poważnie tylko pod warunkiem, że znajdują odzwierciedlenie w dokumentach. Jako wiarygodne rozpatruj jedynie faktury, wystawione przez punkt serwisowy za zrealizowane usługi. Jak zauważył w rozmowie z nami jeden z pracowników firmy AutoHandel Auto-Arek z Łapina, niestety książki serwisowe często są fałszowane. Dlatego w ich przypadku warto zachować sceptycyzm.

Jakie elementy w samochodzie należy obowiązkowo sprawdzić?

ford smax

Kompleksowy przegląd początkowy pozwoli ocenić, jakie czynności serwisowe są konieczne, aby można było zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i pasażerom. Obowiązkowo należy sprawdzić w jakim stanie znajduje się układ kierowniczy, hamulcowy oraz zawieszenie pojazdu. Równie ważna jest wymiana płynów eksploracyjnych. Czy jesteś świadomy tego, że płyn hamulcowy należy wymieniać najpóźniej po upływie około dwóch lat? Jeżeli chcesz uniknąć wysokich kosztów napraw, musisz mieć na uwadze fakt, że jego wymiana jest konieczna już po przejechaniu 30 tysięcy kilometrów. Nie mniej ważna jest także regularna wymiana pasków rozrządu. Ich nagłe zerwanie – np. na skutek wycieku oleju – może doprowadzić do zniszczenia silnika.

Należy poza tym zweryfikować stan układu zapłonowego, amortyzatorów, a także poszczególnych akcesoriów używanego samochodu. Nie zapominaj również o tak ważnych dla zachowania bezpieczeństwa elementach jak lusterka, żarówki oraz szyby. W przypadku samochodu z instalacją gazową, istotny jest ponadto stan, w jakim znajdują się filtry. Są one wrażliwe na zabrudzenia, których nagromadzenie pogarsza pracę silnika. Może dojść nawet do uszkodzenia takich elementów jak wtryskiwacze czy reduktor.

Hamulce wymagają szczególnej uwagi

Elementy systemu hamulcowego są niestety bardzo rzadko wymieniane bezpośrednio przed sprzedażą używanego samochodu. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto zadbać o to, aby serwis zwrócił na nie szczególną uwagę. Wymiany wymagają przede wszystkim wyeksploatowane klocki hamulcowe oraz tarcze. Nie można poza tym zapominać o stanie przewodów hamulcowych, a także szczelności całego układu.

Nie lekceważ układu zapłonowego

Zanim oddasz samochód do mechanika na wstępny przegląd, zwróć mu uwagę na to, aby nie pominął kontroli układu zapłonowego. Nie warto czekać do momentu aż świece zaczną gasnąć – wtedy jest już stanowczo za późno. Jeżeli pozwolisz na ich zużycie, możesz mieć już niebawem problem z uruchomieniem pojazdu. Poza tym narazisz się na takie konsekwencje jak zbyt szybkie zużycie paliwa oraz głośną pracę silnika. Należy więc po sprowadzeniu auta z Niemiec upewnić się, czy wymiany nie wymagają zarówno świece, przewody zapłonowe, jak i palec rozdzielacza. Warto ponadto pamiętać o kontroli poziomu naładowania akumulatora.

toyota avensis

Ogranicz ryzyko. Skorzystaj z usług firmy importowej

Możesz oczywiście sprowadzić samochód z Niemiec na własną rękę i następnie poddać go wstępnemu przeglądowi. Znacznie wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak przekazanie tych zadań importerowi. Skorzystaj na przykład z usług firmy Auto-Arek z Łapina koło Gdańska, a wtedy będziesz mógł być pewny otrzymania bezwypadkowego pojazdu w korzystnej cenie. Jego stan techniczny zostanie sprawdzony przez doświadczonych mechaników przy użyciu nowoczesnego sprzętu komputerowego. Dzięki temu otrzymasz samochód, który będzie od razu gotowy do rejestracji.

Zastanawiasz się, dlaczego warto skorzystać akurat z oferty Auto Arek? Opinie klientów zamieszczone w internecie potwierdzają, że jest to importer godny zaufania. Firma ta pomogła już dziesiątkom osób z całej Polski, które mogą przez wiele lat cieszyć się dobrym stanem technicznym samochodu sprowadzonego z Niemiec.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Auto Arek Łapino k. Gdańska (odwiedź stronę www: http://auto-arek.net.pl).

Comments are closed.