Zakup samochodu z salonu: fakty i mity

Artykuły

Chociaż zainteresowanie pojazdami używanymi nie spada, rośnie sprzedaż samochodów fabrycznie nowych.

Wyniki byłyby z pewnością lepsze, gdyby nie sprzeczne informacje związane z zakupem aut z salonu. Jeżeli więc cały czas się wahasz, poznaj fakty i mity na temat zakupu samochodu z salonu.

Zakup samochodu z salonu niejednokrotnie budzi kontrowersje. Nie wszyscy są zdania, że taka transakcja jest opłacalna. Stąd tak wiele mitów dotyczących nabywania aut prosto od dealera. Aby zatem rozwiać wszelkie wątpliwości, wystarczy sprawdzić, co jest faktem, a co mitem.

 • Samochód z salonu w ciągu roku traci nawet 50% wartości

Mit. Decydując się na zakup samochodu z salonu, należy liczyć się z dość szybką utratą jego wartości w pierwszych latach użytkowania. Szacuje się, że po pierwszym roku wartość rynkowa pojazdu jest niższa o 19%, zaś po trzech latach – ok. 49%. Oczywiście są to tylko dane orientacyjne, ponieważ wiele zależy od wybranej marki samochodu.

Jeżeli chcesz uniknąć znacznego spadku wartości pojazdu:

 • ogranicz dodatkowe wyposażenie do minimum – to właśnie szybko spadająca wartość dodatkowego wyposażenia najbardziej obniża wartość pojazdu.
 • wybieraj auta tańsze – droższe pojazdy tracą swoją wartość szybciej,
 • zdecyduj się na auta charakteryzujące się wysoką wartością rezydualną, np. samochody marki Toyota, Lexus,
 • Każdy dealer daje upusty cenowe na pojazd

Mit. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby negocjować aktualną cenę samochodu z dealerem. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie każdy salon samochodowy przystanie na zniżkę. Niektórzy dealerzy nie proponują żadnych zniżek, inni – w zamian proponują dodatkowe akcesoria (np. komplet opon zimowych, dywaniki) albo pakiety dealerskie (np. ubezpieczenie) w cenie auta.

 • Samochody z salonu nie zawsze są „spod igły”

Fakt. Chociaż wydawać by się mogło, że auto fabrycznie nowe jest idealne i bez skazy, nie zawsze tak jest. Zdarza się, że pojazd ulegnie drobnym uszkodzeniom podczas transportu. W efekcie na karoserii mogą pojawić się drobne rysy, wgniecenia itp. Często takie uszkodzenia są tuszowane, a o ich istnieniu klient dowiaduje się przypadkowo, na przykład podczas sprzedaży pojazdu.

Aby uniknąć takiej sytuacji, warto wybierać auta sprawdzonych marek, a przy odbiorze samochodu dokładnie go obejrzeć. Gdy zostanie wykryta usterka, klient najczęściej otrzymuje dodatkowy upust cenowy.

 • Zakup samochodu z salonu na kredyt nie opłaca się

Mit. Mimo że zakup samochodu z salonu na kredyt nie kojarzy się pozytywnie, taka forma finansowania może okazać się korzystna. Wiele zależy m.in. od samej oferty kredytowej konkretnego banku oraz tego, czy nabywca ma w planach sprzedaż pojazdu po 3-4 latach.

Poszukując atrakcyjnego kredytu bankowego, warto rozważyć np. Kredyt SMARTPLAN na nowe auta dostępny w ofercie Toyota Banku (RRSO 11,48%). Jest to rodzaj kredytu balonowego, którego przewagą nad standardowym kredytem jest niska rata – niższa nawet o 40%. Wyliczana jest w oparciu o wartość fakturową pojazdu, która została pomniejszona o wniesiony wkład własny oraz wysokość ostatniej raty (tzw. raty balonowej). W momencie wpłacania ostatniej raty balonowej, kredytobiorca może wybrać jedną z następujących opcji:

 • spłacić ratę balonową gotówką lub kredytem i stać się właścicielem pojazdu,
 • sprzedać użytkowany samochód dealerowi, a pieniądze przeznaczyć na spłatę raty balonowej i wkład własny kolejnego kredytu samochodowego.

Ta ostatnia opcja wydaje się być najkorzystniejszą – dzięki temu można kupić nowy samochód z salonu, użytkując tym samym auto będące ciągle na gwarancji producenta.

 • Wszystkie modele konkretnej marki dostępne są w salonie

Mit. Jeżeli decydujesz się na zakup samochodu z salonu, niekoniecznie wybrany przez Ciebie model znajduje się u dealera. Chociaż salony samochodowe starają się eksponować wszystkie dostępne w ofercie modele, nie zawsze się to udaje. Wynika to m.in. ze zbyt małej ilości miejsca w salonie oraz słabego zainteresowania konkretnym modelem.

 • Realizacja zamówienia na pojazd we własnej konfiguracji może trwać kilka miesięcy

Fakt. Chcąc zamówić samochód skonfigurowany według własnego upodobania, na realizację zamówienia trzeba będzie poczekać. Zwykle jest to okres ok. 3 miesięcy, ale czas ten może wydłużyć się nawet do 6 miesięcy. Wszystko zależy m.in. od popularności modelu danej marki.

To zaledwie kilka faktów i mitów związanych z zakupem nowego pojazdu. Taka transakcja może okazać się korzystna – pod warunkiem, że dokładnie określisz swoje potrzeby oraz oczekiwania.