Wymiana opon na letnie – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?

Artykuły
opona

Wielu kierowców zwleka ze zmianą opon z zimowych na letnie, a w efekcie znacząco pogarsza komfort jazdy. Zgodnie z ustaleniami producentów, wymiana opon powinna nastąpić, gdy średnia dobowa temperatura powietrza przekracza 7 st. C. Czy oznacza to, że od razu mamy ustawić się w kolejkę do zakładu wulkanizacyjnego, gdy tylko temperatura podskoczy do tej wartości? Co musimy mieć na uwadze wybierając letnie opony? Poniżej krótki poradnik dla kierowców.

Opony letnie a zimowe – różnice

Opony letnie różnią się od zimowych pod względem budowy. Wykonuje się je ze specjalnej mieszanki gum, która ma zagwarantować wysoką przyczepność w dodatnich temperaturach (powyżej 7 stopni Celsjusza). Ponadto, nie zawierają tak dużo rowków poprzecznych, co opony zimowe. Ma to na celu zapewnienie bardziej komfortowego poruszania po suchych i mokrych nawierzchniach. Zupełnie inaczej wygląda droga hamowania auta wyposażonego w opony letnie przy temperaturze powyżej 15 st. Celsjusza, gdyż jest krótsza nawet o 7 metrów, co znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo. Musimy przy tym wiedzieć, że opony letnie cechuje mniejsza zawartość naturalnego kauczuku, dlatego poniżej określonej temperatury mogą stać się kruche. Ponadto, generują mniej hałasu aniżeli opony zimowe.

Jak wybrać odpowiednie opony na lato?

opony

Wybór opon w znacznej mierze warunkuje nasze bezpieczeństwo, dlatego poza odpowiednim rozmiarem, musimy skupić się także na innych parametrach. Należy do nich m.in. indeks nośności oraz indeks prędkości. Tego rodzaju wartości znajdziemy na bocznej ściance opony, są od siebie ściśle uzależnione i odczytuje się je ze specjalnej tabeli. Niemniej, warto wiedzieć, że indeks nośności opony odnosi się do jej maksymalnego obciążenia podczas poruszania się z największą, dopuszczalną prędkością. To właśnie ta największa prędkość wyliczona dla danej opony nazywana bywa indeksem nośności. Równie istotny parametr dotyczy przyczepności na mokrej nawierzchni, a także poziomu hałasu, który generowany jest przez oponę. Dopiero wszystkie te kryteria stanowią o jakości letniego ogumienia. Eksperci często dodają, że rotowanie opon wydłuża ich żywotność, dlatego warto zmieniać ich strony. Tego typu parametry znajdziemy również na stronach takich jak https://www.sklepopon.com/opony/letnie.

Serwis opon – na co zwrócić uwagę?

Wymieniając opony na letnie, warto dokładnie sprawdzić poszczególne elementy, aby zapewnić ich odpowiednią i bezpieczną eksploatację. Z tego też względu po zmianie ogumienia należy sprawdzić kierunek toczenia opon. Ich zamontowanie nie powinno sprawiać większych problemów, ponieważ na boku opony znajduje się strzałka oraz oznaczenie inside/outside (wewnątrz, na zewnątrz). Pamiętajmy przy tym, aby śruby mocujące koło dokręcić z wyczuciem. Jeżeli zrobimy to zbyt lekko, mogą nawet odpaść w czasie jazdy, zaś za mocno przykręcone sprawią mnóstwo problemów przy ich odkręcaniu po sezonie. Kolejna rzecz to wyważanie kół, które warto przeprowadzić ponownie nawet jeśli posiadamy dwa komplety kół. Musimy bowiem wiedzieć, że opony wraz z eksploatacją przestają się toczyć równomiernie. Co jeszcze musimy sprawdzić? Na pewno będzie to ciśnienie. Nieprawidłowe znacznie obniża bezpieczeństwo w czasie jazdy. Ten parametr powinien zostać dopasowany do aktualnego obciążenia samochodu. Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze amortyzatorom. Niesprawne mogą sprawić,że samochód traci kontakt  z podłożem, mogą jednocześnie wydłużać drogę hamowania.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Opony letnie należy założyć jeżeli od kilku dni temperatura w ciągu nocy utrzymuje się na poziomie 4 -5 st. Celsjusza. Nie warto czekać do ostatniej chwili, ponieważ będziemy wówczas zmuszeni do stania w długich kolejkach do salonu wulkanizacyjnego.