Flota firmowa – leasing, kredyt czy gotówka?

Artykuły
flita

Każdy przedsiębiorca wie, jak ważnym elementem prowadzenia firmy jest odpowiedzialne gospodarowanie pieniędzmi. Każdy zakup i każda inwestycja powinny być skrupulatnie zaplanowane i przemyślane.  Środki, niestety, nie tworzą się same i tylko sumienne analizowanie wpływów i wypływów z konta może uchronić nas przed kłopotami.

W większości branż potrzebujemy samochodu. Służy nam jako środek transportu pozwalający na spotkania z klientami, bywa mobilnym biurem i składzikiem. Dzięki niemu możemy sprawnie przemieszczać się między filiami lub odwiedzać potencjalnych inwestorów. Żaden chyba biznes nie może sprawnie funkcjonować bez odpowiedniego pojazdu. Niestety, auto także nie jest darmowe. Żeby móc z niego korzystać, możemy zdecydować się na jedną z kilku metod. Wśród nich najpopularniejsze są leasing, zakup na kredyt oraz inwestycja gotówkowa. Oto wady i zalety wszystkich tych sposobów.

Kupowanie – gotówka czy kredyt?

Nie każdego stać na zakup auta za gotówkę. To zwykle spora inwestycja, która na początku prowadzenia działalności może za bardzo obciążyć nasz budżet. Zamiast inwestować w rozwój firmy czy nowych pracowników, wydajemy wtedy krocie na własny wóz. Musimy też wprowadzić nabytek do ewidencji środków trwałych oraz poddać go amortyzacji na zasadach, które określa odpowiednia ustawa. W zależności od wieku pojazdu stosuje się jedną z dwóch metod: amortyzację liniową lub indywidualną.

Wartość początkowa to cena, za którą nabyliśmy pojazd oraz suma opłat, które ponieśliśmy do momentu zapisania czterokołowca w ewidencji. Jeśli zaś samochód dostaliśmy w prezencie, powinniśmy pamiętać,  że od ubiegłego roku przedmioty, które dostaliśmy w spadku lub w formie darowizny nie mogą być amortyzowane.

Zakup na firmę można zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu. Żeby tak się stało, należy wykazać, że udokumentowany przez nas wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia lub zabezpieczenia źródła przychodu i, jednocześnie, wskazać, że nie jest on wykluczony z katalogu kosztów uzyskania przychodów. W takiej sytuacji istnieje również możliwość odliczenia podatku VAT od wydatków na użytkowanie.

Samochód na potrzeby  działalności możemy zakupić także na kredyt. Jego kwota może być różna, warto jednak pamiętać, że okres kredytowania najczęściej wynosi w takiej sytuacji maksymalnie 10 lat. Banki stosują różnego typu zabezpieczenia – przy kredycie są to np. zastaw rejestrowy czy depozyt karty pojazdu.

Leasing na samochód

Inną bardzo popularną i cieszącą się zaufaniem przedsiębiorców opcją jest leasing samochodowy. To wygodna forma zakupu – nie ma potrzeby zaciągania kredytu ani wykładania na stół jednorazowo dużej gotówki. Leasing samochodu działa podobnie do wynajmu – comiesięczne opłaty pozwalają na korzystanie z auta. Na rynku istnieją dwie formy takiej umowy: leasing operacyjny i finansowy.

Zanim podejmiemy decyzję, zapoznajmy się dokładnie z ofertami różnych dostawców. Ciekawą propozycję ma dla przedsiębiorców Santander Consumer Multirent. Leasing operacyjny oferuje elastyczne finansowanie dla biznesu, opłatę wstępną w wysokości 0% wartości pojazdu i 60-miesięczny okres leasingowania. Umowa z firmą Santander Consumer Multirent to uproszczone procedury oceny wniosków i szybka decyzja, a do tego, co bardzo ważne, szeroki pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych OC, AC, NNW, Assistance, w tym ubezpieczenia wieloletnie oraz pełna opieka w procesie likwidacji szkody.