Audi na publicznej drodze testuje system zdalnej jazdy

Artykuły Newsy

To pierwszy taki przypadek na świecie – Audi testuje system zdalnej jazdy na drodze publicznej, a dokładniej na Florydzie. To komputerowe wsparcie kierowcy niebawem może być montowane seryjnie. Na razie trwają testy, które mają pozwolić na ocenę, jak samochód radzi sobie w ruchu publicznym. Jednym z systemów wsparcia dla kierowcy jest pilot jazdy w korkach, który przy prędkości niższej niż 60 km/h przejmuje nieco kierowanie samochodem – przyspiesza, zwalnia i hamuje, reagując też na zachowanie innych pojazdów. Zapowiada się ciekawie, a to jeszcze nie wszystko. System daje też komunikat, kiedy kierowca powinien przejąć kontrolę. Jeśli nie uzyska odpowiedzi, zatrzyma samochód.

Audi już teraz oferuje wiele efektywnych systemów wsparcia kierowcy – mówi prof. dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego. – Niedługo przedstawimy nowe rozwiązania, bliżej odpowiadające pojęciu ‚zdalnej jazdy’. Wspierają one kierowcę gdy nie jest on w stanie poprawnie zareagować na wydarzenia na drodze lub w sytuacji długiej jednostajnej podróży, która może stanowić trudność ze względu na swą monotonię. Nowe systemy zdalnej jazdy znacznie poprawiają wtedy bezpieczeństwo w ruchu drogowym i komfort prowadzenia.

System testowany był w samochodzie Audi A7 Sportback, w którym zamontowano 22 czujniki. Całe przedsięwzięcie odbyło się na jednym z odcinków drogi ekspresowej Lee Roy Selmon w pobliżu miejscowości Tampa na Florydzie.