Zmiana opon na zimowe – kiedy, gdzie i jak?

Artykuły
zmiana opon

Zbliżający się sezon zimowy jak co roku zwiastuje konieczność wymiany opon z letnich na zimowe. Jazda z wykorzystaniem opon zimowych znacznie poprawia przyczepność w niesprzyjających warunkach pogodowych co wymiernie wpływa na bezpieczeństwo.

Samodzielna wymiana opon, a wymiana w serwisie

Samodzielna zmiana opon jest jak najbardziej możliwa i pozwoli zaoszczędzić pieniądze jakie trzeba by było wydać na to w warsztacie. Jednak, aby to zrobić trzeba posiadać odpowiednie warunki, sprzęt oraz wiedzę. Opony zimowe samodzielnie najlepiej zmieniać w przestronnym garażu. Dodatkowo będą potrzebne następujące przedmioty:

 • lewarek,
 • klucz krzyżowy,
 • klucz dynamometryczny,
 • szczotka druciana,
 • ołówek smarowy,
 • rękawiczki.

Wymieniana opon w warsztacie to pewność profesjonalizmu oraz szybkiego załatwienia sprawy. Koszt takiej wymiany zależy od danego warsztatu i waha się zwykle w przedziale od 40 do 180 zł w zależności od tego, czy prosimy również o wyważenie opon oraz czy one same posiadają aluminiowe obręcze. Przed zamówieniem takiej usługi w warsztacie warto jednak upewnić się co do ceny, aby nie pozostawić jakichkolwiek nieścisłości w tej materii.

Przechowywanie opon zimowych i letnich

Przed zdjęciem opon należy zaznaczyć ich obecną pozycję, co pozwoli na ich rotację w przyszłym sezonie i dzięki temu równomierne zużycie. Przechowywanie opon przebiega różnie, w zależności czy są to opony z felgami czy też bez. Opony z felgami należy ułożyć w stos lub można też je powiesić na hakach. Z kolei opony bez felg powinno się przechowywać w pozycji pionowej. Nie powinno ich się wieszać na hakach oraz układać w stosy. Powinny być przechowywane w suchym ciemnym miejscu, takim jak na przykład garaż.

Najpopularniejsze modele opon zimowych

Kupując opony warto zaufać przede wszystkim znanym markom. Dzięki temu mamy gwarancję jakości oraz bezpieczeństwa. Mówiąc o najpopularniejszych markach opon należy wymienić między innymi takie firmy, jak: Michelin, Continental, Dunlop, Goodyear oraz Nokian. Z kolei do najpopularniejszych rozmiarów opon zimowych należą:

 • opony zimowe 13,
 • opony zimowe 14,
 • opony zimowe 15,
 • opony zimowe 16,
 • opony zimowe 17,
 • opony zimowe 18.

Kupując opony zimowe należy kierować się przede wszystkim kwestią ich bezpieczeństwa oraz uznaniem wśród innych kierowców. Interesującym rozwiązaniem są również opony całoroczne.

Gdzie można kupić odpowiednie opony?

Wszystkie produkty we wszystkich rozmiarach najpopularniejszych marek na rynku możesz znaleźć w serwisie Ceneo.pl. Robiąc tam zakupy nie musisz wychodzić z domu, a opinie innych użytkowników pomogą Ci dokonać wyboru. Wygodna wyszukiwarka pomoże znaleźć opony dopasowane do Twojego samochodu, a porównywarka cen sprawi, że nigdy za nie nie przepłacisz. Ceneo.pl porównuje setki ofert i segreguje je dla Ciebie od tych najkorzystniejszych. Dodatkowo menu kategorii i użyteczne filtry pomogą Ci dokonać właściwego, a w przypadku dylematu między kilkoma produktami nad wyraz pomocne okażą się zaufane opinie innych klientów Ceneo.pl!